head

Místo svátků nevolnost: přejídání se vymstí

Přejídání je obrovskou výzvou pro trávicí trakt
Přejídání je obrovskou výzvou pro trávicí trakt
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Trávicí enzymy

Když Vánoce, tak trávicí poruchy. Nezní to dobře, že? Přitom během svátků značná část lidí trpí kvůli nepříjemným příznakům způsobeným přejídáním se. Připravme si svůj trávicí systém na vícechodové menu, aby mohli i poslední dny roku běžet bez potíží!

Je těžké odolat neustálému pochutnávání si na lahůdkách, avšak vánoční "stoleček prostři se" nezpůsobuje pouze nabírání dalších přebytečných kilogramů, ale může být i důvodem nevolností. Na takové velké přejídání se není organismus zvyklý, proto ho ani nesnáší dobře. Velké vánoční hodování je neskutečně zatěžující, slinivka k tomu již nedokáže produkovat dostatečné množství trávicích enzymů, čehož důsledkem může být silná nevolnost.

Sváteční hodování naruší látkovou výměnu

I Vy patříte mezi ty, kteří během Vánoc přeruší svou dietu a myslí si, že na pár dní hodování má nárok každý, že to nemůže uškodit? Přejídání se je obrovskou výzvou pro trávicí trakt a snadno se mohou projevit mnohé nepříjemné potíže, především zkažený žaludek, trávicí potíže. Jídla ze svátečního menu s vysokým obsahem tuku a cukru jsou těžko stravitelné a jsou skutečnými kalorickými bombami. V případě, že jejich "opláchnete" sycenými nealkoholickými nápoji, případně alkoholem, potíže budou ještě vážnější. Samozřejmě, nechceme Vám říct, abyste se těchto jídel zřekli úplně, ale když někdo během ostatních dnů roku dbá o zdravé stravování, pak i na Vánoce může dodržet jisté základní pravidla.

Vánoční menu nejenže obsahuje jiné druhy jídel, než na jaké jsme si zvykli, ale je pro něj typické i to, že jde o větší porce. Příznaky přejídání, které z toho vyplývají, jsou nepříjemné a jsou ovlivněny jednak množstvím, a také kvalitou zkonzumovaných jídel. Mezi nejčastější příznaky přejídání se patří křeče v podbřišku, nebo pocity napnutí, sytosti, nadýmání, pálení žáhy, reflux, slabost, pocení se, zvýšená tvorba slin, nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpa a nepříjemný zápach z úst.  

 

 

Jednoduchá léčba přejídání se

Ke zmírnění a odstranění mírnějších trávicích obtíží způsobených přejídáním se existují i ​​přírodní léčebné metody, které můžeme použít střídavě v závislosti od potíží. Pomoci nám může množství koření a léčivých rostlin, které zmírní problémy (zázvor, koriandr, kmín, skořice, heřmánek, máta), v případě přejídání mohou přinést zmírnění přípravky proti nadýmání a pálení žáhy, a také přípravky na podporu trávení, které obsahují trávicí enzymy.

Při absenci trávicích enzymů, nebo jejich snížené tvorbě, se trávení zpomalí, čehož jedním ze průvodních jevů je, že trávicím traktem projdou plněné zelí a závin pomaleji než za normálních okolností, proto strava začne kvasit, což vede k nadměrné tvorbě plynů, nadýmání. Vlivem zpomalených pohybů střev se nestrávené zbytky potravy nevyprázdní z organismu, nebo se vyprázdní pouze zčásti, což vede ke stagnaci. Trávicí enzymy v podstatě "předtráví" potravu, čímž výrazně usnadní úlohu trávicího traktu a postarají se o to, aby nás vánoční menu skutečně povzneslo do nebes, a nikoli vyhnalo na toaletu.
Mimochodem, množství trávicích enzymů není konstantní, jejich produkce se může snížit vlivem stresu, nebo i užívání léků.

Vedle toho, že se můžeme pokusit žít a stravovat se zdravě, najdou se i jiné metody, pomocí kterých můžeme v organismu napravit optimální množství trávicích enzymů. Probiotické bakterie (probiotika) se podílejí na tvorbě trávicích enzymů, proto se jejich konzumace v každé etapě roku vysloveně doporučuje.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.