head

Nedostatek trávicích enzymů: jak je můžeme nahradit?

Trávicí enzymy: co naznačuje jejich nedostatek a jak je můžeme nahradit?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Trávicí enzymy

Nedostatek trávicích enzymů může způsobit nepříjemné těžkosti a dokonce i onemocnění. Nemusíme však mít strach: nahrazením trávicích enzymů můžeme těžkostem snadno předcházet nebo je i odstranit.

Nedostatek trávicích enzymů bychom mohli přirovnat k autu, které právě vyjelo ze servisu, nalili do něj benzín, ale zapomněli dolít olej. Náš organismus se zdá být neporušený, ale chybí mu jeden malý, ale velmi důležitý  detail. Bez  trávicích enzymů neexistuje správné trávení a právě proto, pokud se jejich počet sníží, z dlouhodobého hlediska to může mít vážné následky. Proto je velmi důležité, abychom včas poznali příznaky, které jsou způsobeny nedostatkem trávicích enzymů, protože takto se můžeme vyhnout vážnějším poruchám a onemocněním.

Úkoly trávicích enzymů

Lidský organismus dokáže část trávicích enzymů vyprodukovat, některé druhy však musíme doplnit stravou. Trávicí enzymy mají původně dvě základní funkce:

 1. Trávicí enzymy, které podporují trávení, pomáhají zpracovat přijaté živiny. Tyto trávicí enzymy jsou „odborníky” na odbourávání: amylázy škrobů, lipázy tuků a proteázy bílkovin.

 2. Úkolem metabolizujících trávicích enzymů je, aby pomáhaly při vstřebávání a uplatnění živin na buněčné úrovni.

Množství trávicích enzymů není konstantní. Změny ročních období, stres, zvýšená fyzická námaha, užívání léků, nezdravá výživa nebo překyselení organismu mohou snadno vést k nedostatku trávicích enzymů.

Příznaky nedostatku enzymů: kdy můžeme mít podezření?

Nedostatek trávicích enzymů je doprovázen příznaky, někdy pouze dočasnými, a proto máme tendenci je podceňovat. Pokud si všimnete následující těžkosti, máte právo si myslet, že se ve Vašem organismu snížil počet jednoho nebo i více trávicích enzymů:

 • Únava

 • Neustálý hlad

 • Opakované infekce Candidou

 • Rychlé přibývání na váze

 • Podrážděnost

 • Svalové křeče

 • Chronická zácpa

 • Pomalé a špatné trávení

 • Nadýmání

 • Zánět tlustého střeva

Pokud se Vám tyto nedostatky nepodaří odstranit, časem mohou vzniknout vážné zažívací a metabolické poruchy, které mohou mít škodlivý vliv na zdravou funkci organismu.

Náhrada trávicích enzymů

V případě, že je nedostatek trávicích enzymů následkem špatné činnosti jater, žlučníku nebo tenkého střeva, je v každém případě nezbytné lékařské vyšetření. Ve většině případů stojí v pozadí nevhodná strava, hromadění toxinů, ale důležitým faktorem může být i věk, protože s přibývajícím věkem se snižuje i tvorba enzymů. V těchto případech je nutná změna stravovacích návyků, konzumace luštěnin, různých klíčků, čerstvé zeleniny a ovoce, obzvláště ananasu a papáji. Důležitá je také detoxikace, která uleví játrům a pankreatu, ale i obnovení rovnováhy střevní flóry, které hraje důležitou roli při tvorbě trávicích enzymů. K tomu všemu si můžete vzít na pomoc přípravky, které obsahují probiotika  a trávicí enzymy.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.