head

Trávicí enzymy - což způsobuje jejich nedostatek? Příznaky a řešení

Trávicí enzymy rozkládají jídlo a zajišťují, aby organismus věděl zužitkovat živiny z přijatého jídla
Trávicí enzymy rozkládají jídlo a zajišťují, aby organismus věděl zužitkovat živiny z přijatého jídla
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Trávicí enzymy

Trávicí potíže, resp. problémy s trávicím systémem, mohou mít mnoho příčin. Jednou z nich je nedostatek, nebo snížený počet trávicích enzymů, což se však naštěstí v mnoha případech poměrně snadno dá vyřešit. Seznamte se s povahou trávicích enzymů a také s tím, jak se k nim dostat.

Bolesti břicha, nadýmání, zácpa. Toto jsou takové potíže s trávicím systémem, se kterými se obrátí na lékaře jen málokdo. Vysoké procento postižených se uchýlí k různým domácím metodám, nebo hledají pomoc mezi léčivými bylinkami s nadějí, na vyřešení problému. Avšak, na to myslí jen málokdo, že na pozadí jejich obtíží mohou být trávicí enzymy, resp. jejich snížené množství nebo jejich nedostatek. Tento stav se však dá vyrovnat pouze provedením správné kúry.

K čemu potřebuji trávicí enzymy?

K tomu, aby organismus živiny přijaté potravou využil, jídlo a nápoje procházejí složitým procesem. Tento proces nazýváme souhrnně trávením, v němž hrají významnou roli trávicí enzymy. Tyto sloučeniny rozkládají potravu a zajišťují, aby organismus dokázal zužitkovat v nich obsažené živiny.

Druhy trávicích enzymů

Známe několik druhů trávicích enzymů, z nich jsou nejdůležitější následující:

  • Proteáza: rozkládá bílkoviny.
  • Lipáza: má za úkol zpracovat potravinové tuky
  • Amyláza: štěpí škroby
  • Celuláza: pomáhá strávit potravinové vlákniny

Jak se dostat k trávicím enzymům?

Nelze dostatečně zdůraznit, že pokud náš organismus funguje správně, dokáže vyprodukovat dostatečné množství a potřebné druhy trávicích enzymů. V tomto pomáhají i játra, slinivka, střeva a žaludek, avšak trávicí enzymy se nacházejí také ve slinách.

Zároveň, ale existuje taková zelenina a ovoce, jejichž konzumace zajišťuje doplnění trávicích enzymů. Důležité je to, abychom je konzumovali v syrovém stavu, protože trávicí enzymy jsou citlivé na teplotu a při 40 - 45 stupních se zničí. Dobrým řešením je papája a ananas, které pomáhají v první řadě při trávení bílkovin, díky obsahu papainu a bromelinu. Přírodní trávicí enzymy obsahuje ve velkém množství i mango, med, kimči [kimchijeon], avokádo a banán.

Druhá skupina zeleniny a ovoce je svým způsobem jistým druhem katalyzátoru. Jde o to, že vitaminy a minerální látky, které obsahují, mohou stupňovat produkci trávicích enzymů. Například zinek, který je nepostradatelný při syntéze proteázy. Toto všechno poukazuje na to, že pokud se nestravujeme zdravě, produkce trávicích enzymů bude nedostatečná.

Proti trávicím obtížím

Z výše uvedeného je již zřejmé, že pokud se stravujeme správně a produkci trávicích enzymů nezabraňuje ani žádné onemocnění, funkční porucha či zranění, naše trávení bude vyhovující. Z celého vyplývá, že léčbou onemocnění, poškození orgánů, resp. zdravou stravou, můžeme pomoci při odstranění našich potíží. Toto je sice práce lékaře, ale co se stravy týká, to je výlučně naše parketa.

Nejdůležitější je, abychom se rozloučili s hotovými jídly, bílým cukrem a radikálně snížily příjem živočišného tuku a bílé mouky. Namísto nich upřednostnime celozrnné obilniny, olejové semínka, olivový olej, libové maso a syrovou zeleninu a ovoce. Nejvhodnější je tmavě - zelená a žlutá zelenina a modré a červené ovoce. Pokusme se oblíbit si řasy (Spirulina, Chlorella), pšeničnou a ječnou trávu, konzumujme léčivé houby. Pokud budeme takto jednat, nedostatkem trávicích enzymů trpět určitě nebudeme.

Vyplatí se tedy změna životního stylu, už jen proto, že podle výzkumů trpí trávicími obtížemi zhruba 60 procent americké populace středního věku, a z tohoto počtu značná část trpí právě nedostatkem trávicích enzymů.

Probiotika a výživové doplňky

Kromě toho, že se pokusíme žít a stravovat zdravě, existují i ​​jiné metody, kterými lze dosáhnout ideální množství trávicích enzymů v organismu. Jednou z nich je užívání probiotik. Prospěšné probiotické bakterie totiž hrají důležitou roli při produkci trávicích enzymů. Výborným probiotikem je kysané zelí, kvašené okurky, kvašená sója a sýry. Tyto však mohou mít negativní vliv na již vzniklé trávicí potíže. Pokud jsme toto zpozorovali, přejděme k užívání probiotických doplňků výživy, vyberme si ty, které obsahují probiotika (symbiotiká). Jednejme tak i v tom případě, pokud bychom chtěli dosáhnout rychlejší a bezpečnější výsledek. Ještě účinnějším řešením je přímý příjem trávicích enzymů, což lze dosáhnout užíváním správných výživových doplňků. V tomto případě dohlédněte na to, aby byl index uveden na balení co nejvyšší. Vyplatí se prostudovat i reference uživatelů, z nichž získáme informace ohledně trávicích enzymů a daného produktu z první ruky.

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/natural-digestive-enzymes#section3

http://www.drnatura.com/cleanse/digestive-enzymes/

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.