head

Dyspepsie - důvody špatného trávení a léčba

Co dělat, aby nás dyspepsie obešla?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Trávicí poruchy

Snad neexistuje nikdo, kdo by neměl v životě zažívací potíže alespoň jednou. Mnoho je i takových, jejichž každodenní život ztrpčuje chronická porucha trávení. Špatné trávení, čili dyspepsie výrazně ovlivňuje kvalitu našeho života.

Ke vzniku trávicích obtíží mohou vést několik onemocnění (cukrovka, různé střevní potíže a zánět trávicího traktu). Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, hovoříme o chronické poruše trávení. Jedním z jejích projevů je dyspepsie.

Co je dyspepsie?

Význam slova dyspepsie znamená špatné trávení, často doprovázené pocitem přeplněnosti žaludku, nechutenstvím, silnými bolestmi horní části břicha, nadýmáním, pomalým a těžkým trávením, zvýšením tvorby žaludeční kyseliny. Dalšími příznaky je kyselá chuť v ústech, regirgutácia kyseliny, zvracení, jakož i nepříjemný zápach z úst. Osoby postižené dyspepsií často pociťují únavu, letargii, časté jsou u nich závratě, bolesti hlavy a potíže s polykáním. V extrémních případech se vyskytují bolesti v hrudníku, které mnoha vylekají, protože ho považují za symptom kardiologického původu.

Dyspepsie a její druhy

O organických poruchách trávení mluvíme v případě nedostatku trávicích enzymů, důležitých pro vstřebávání a zužitkování živin. Mezi rizikové faktory patří zánět jater a cirhóza jater, zvýšená tvorba trávicích enzymů ve slinivce, nadměrná konzumace soli, jakož i strava chudá na vlákninu.

Funkční trávicí porucha vzniká tehdy, pokud jsou symptomy způsobené fyzickými problémy trávicího traktu. Žaludek nefunguje jak má, svěrač v horní části žaludku není dostatečně uzavřen, nebo kvůli refluxu vstupují trávicí enzymy do jícnu.

Podobně jako u jiných onemocnění, i příčny dyspepsie mohou být psychického původu. Poruchy trávení totiž může vyvolat i úzkost či stres. S dyspepsií kráčí ruku v ruce i nesprávný životní styl, konzumace mastných jídel a sycených nealkoholických nápojů. Dyspepsie může být následkem také nevhodné stravy, trávicím potížím "napomáhá" i alkohol, kouření či kofein. Dyspepsie může být způsobena i potravinovou intolerancí nebo alergií.

Dyspepsie a její léčba

Pokud není dyspepsie způsobena orgánovými změnami, v zájmu odstranění obtíží změňme své stravovací návyky a pokud je potřeba, odhodlejme se pro změnu životního stylu. Odstraňme ze svého jídelníčku nezdravé potraviny zatěžující náš trávicí systém, konzumujme dostatek vlákniny a pijme hodně tekutin. Dopřejme si k jídlu čas, nejezme v pohybu a stresu, každé sousto důkladně prežujme. K dobrému trávení přispívají i probiotické bakterie tvořící střevní flóru. Pokud chceme zvýšit jejich počet, konzumujeme potraviny s prebiotickým účinkem. Nezapomínejme na prebiotika, které představují potravu prospěšných bakterií.

Pokud potíže se špatným trávením přetrvávají delší dobu, v každém případě vyhledejme odborného lékaře!

Může Helicobacter pylori způsobit dyspepsii?

Dyspepsie je často doprovázena přítomností bakterie Helicobacter pylori. Infekce Helycobacter pylori zapříčiňuje gastritidu (zánětlivá onemocnění žaludku), vředy žaludku a dvanáctníku, čímž způsobuje špatné trávení.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.