head

Nadměrné množství žaludeční kyseliny: může pomoci změna stravy

Nadměrné množství žaludeční kyseliny: může pomoci změna stravy
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Trávicí poruchy

Nadměrné množství žaludeční kyseliny způsobuje problémy mnoha lidem a je způsobeno zejména nevhodným stravováním. Z tohoto důvodu hraje hlavní roli při jeho tvorbě změna stravy, přičemž je třeba dodržet několik jednoduchých pravidel.

Nadměrné množství žaludeční kyseliny bývá spojováno se zánětem žaludku, žaludečními a dvanácterníkovými vředy- podezření na dvanácterníkový vřed je tehdy, pokud se nadměrné množství kyseliny projevuje zejména v noci- většinou je však následkem nesprávného stravování. Obzvláště nebezpečná je konzumace mastných, těžkých a příliš kořeněných jídel, zvýšená konzumace alkoholu a kofeinu. Kromě toho nadměrné množství žaludeční kyseliny způsobují i některé léky, například časté užívání aspirinu, ale i obyčejné přejídání.

Varovné signály

Následky nadměrného množství žaludeční kyseliny jsou pálení žáhy, bolesti břicha, zimnice a zvýšená plynatost , kdy se z důvodu refluxu dostane kyselina do jícnu a kromě pálivé bolesti často pacienty trápí i pocit na zvracení. Neustupující těžkosti ovlivňují i náladu, nadměrné množství kyseliny bývá doprovázeno špatnou náladou a únavou.

Pomoci může zdravá strava

Jezte několikrát denně, ale menší porce a na jídlo si nechte dostatek času: pokud jíte velmi rychle a potravu dostatečně nerozžvýkáte, můžete si být jistí, že se Vám zvýší tvorba žaludeční kyseliny. Dejte přednost sucharům, pekařským výrobkům z celozrnného obilí, rýži, vařeným vejcím, ovoci, dušené zelenině, nízkotučnému mléku, nekvašeným mléčným výrobkům, rybám a grilovanému bílému masu. Obzvláště dobré je Aloe vera, čerstvá citronová šťáva, ženšen, kmín, pampeliška, z těch posledních si můžete uvařit i čaj.

Co v žádném případě nejíst

Nadměrné tvorbě žaludeční kyseliny se můžete vyhnout nebo jí předejít tím, že se budete vyhýbat mastným jídlům, přehnanému kořenění, těžkým omáčkám a snížíte konzumaci luštěnin a sladkostí- včetně čokolády.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.