head

Starostlivost o zuby a trávení – existuje propojení.

Starostlivost o zuby a trávení – existuje propojení.
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Trávicí poruchy

Jednou z funkcí zubů je rozkouskování a rozdrcení jídel. Proto je starostlivost o zuby taková důležitá, nakolik k důkladnému požvýkání jsou potřebné zdravé zuby – už jenom proto, že trávení se začíná už v ústní dutině!

 

Ten, kdo už v minulosti měl problémy se zuby, velmi dobře ví, že v takovém případě jsme schopni jíst jen narychlo a jsme nuceni polykat najednou velké kousky jídla. Naštěstí tento stav trvá jen tak dlouho, dokud nenavštívíme zubního lékaře, bohužel však mnozí z nás jedí v rychlosti i jindy a nepožvýkají tak jídlo dostatečným způsobem.

 

Přitom „křížem“ spolknuté jídlo zatěžuje žaludek, zpomaluje a stěžuje trávení. Nezapomínejme však ani na to, že v důsledku nedostatečného žvýkání se strava nezdržuje dostatečný čas ani v ústní dutině. Jeho setrvání v ústní dutině je důležité proto, že první fáze trávení probíhá za pomoci slin. Starostlivost o zuby sehrává teda přímou a velmi významnou úlohu přitom, aby zůstalo naše trávení zdravé. O tom ani nemluvě, že ze zanedbaných, případně hnisavých zubů se do trávícího systému dostává mnoho choroboplodných zárodků, co může mít též značné škodlivé následky. V případě, že mluvíme o péči o zuby, nemyslíme jen na zubní kartáček, zubní nit či ústní vodu: k péči o zuby totiž patří i kontrola schopnosti chrupu kousat. Lékaři z oddělení klinické ústní chirurgie univerzitní nemocnice  I. Umberta v Ancone zjistili, že významná část trávících problémů vzniká v  důsledku nesprávného žvýkání zapříčiněného předkusem (otevřeným skusem).

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.