head

Toto je třeba dělat pro zdraví trávicího systému

K tomu, abychom udrželi zdraví trávicího systému je velmi důležitá správná životospráva
K tomu, abychom udrželi zdraví trávicího systému je velmi důležitá správná životospráva
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Trávicí poruchy

Od čeho závisí zdraví trávicího systému? Na to, abychom dokázali na tuto otázku odpovědět nezaškodí poznat blíže jeho fungování. Takto se dozvíme i to, jak se o něj starat každodenně, vždyť ne nadarmo se říká: jsi tím, co sníš.

Takže, podle tohoto přísloví jsme tím, co sníme, avšak toto rčení bychom snad z určitého hlediska mohly pozměnit. Přesněji - mohli bychom říci raději: "jsme tím, co strávíme". Takže nás vlastně ve skutečnosti ovlivní to, co se vstřebá do našeho organizmu. Můžeme jíst a pít, kolik jen chceme a vládzeme, pokud je však z jakéhokoliv důvodu zdraví trávicího systému poškozené, životně důležité vitamíny a minerální látky se nedokáží správně zužitkovat. Časem se mohou vyvinout onemocnění z nedostatku, což může dlouhodobě vést ke změnám na orgánech a k jejich onemocnění. Toto může významně ovlivnit kvalitu našeho života a mít zpětný účinek na zdraví trávicího systému.

Jak funguje správně trávení?

Proces trávení začíná již v ústní dutině. Zde hrají důležitou roli dva faktory: prvním je žvýkání - to znamená mechanické zpracování přijaté potravy, tím druhým faktorem jsou chemické reakce spuštěny pomocí slin.

Enzym amyláza, který se nachází ve slinách se účastní odbourávání škrobu, dokud pomocí bílkoviny mucin se rozžvýkaná strava stává kluzkou, a snadněji se polyká. Čím důkladněji rozžvýkáme stravu, o to více odlehčujeme další fáze trávení. Takže, v podstatě o zdraví trávicího systému se rozhoduje již v první minutě přijímání potravy.

Jídlo a nápoje se pomocí hltanu dostanou do žaludku, kde žaludeční šťávy pokračují v procesu trávení. Když se žaludeční šťávy a strava v žaludku promíchají, vznikne lehká masa, která se dostává do tenkého střeva. Zde se uskutečňuje vstřebávání většiny živin. Zároveň s tímto vylučují játra a slinivka různé enzymy, které pomáhají při odbourávání různých makročástic, jako např. tuky, uhlohydráty a bílkoviny.

Nedostatek trávicích enzymů způsobuje, že potrava vlastně prochází trávicím traktem, aniž bylo cokoli z ní zužitkováno.

Následně se strávená potrava, smíchaná se žaludečními šťávami, dostane do tlustého střeva. Z hlediska zdraví trávicího systému jsme se dostali k důležitému bodu, vždyť nakonec přirozenou funkcí tlustého střeva je zhutnění odpadních látek odsání z nich přebytečnou vodu.

Střevní flóra a zdravý trávicí systém

Mikroorganismy žijící v tlustém střevě nazýváme souhrnně střevní flórou, která hraje důležitou roli ve zdraví trávicího systému a ve správném fungování trávení. Tyto prospěšné bakterie totiž mimo jiné produkují i ​​trávicí enzymy, podílejí se na odbourávání přijaté potravy a nápojů. Zmírňují tvorbu plynů a s tím souvisejících křečí v podbřišku, nadýmání, jakož i snižují riziko vzniku zánětů ve střevním systému (žaludeční vředy, IBS, atd.).

Dokonce bezprostředně ovlivňují i ​​stav imunitního systému: pokud se naruší střevní flóra, čili klesne poměr prospěšných probiotických bakterií, ochabne i imunitní systém.

Jak mohou pomoci probiotika?

Jak vidno, užíváním probiotik můžeme udělat hodně v zájmu zdraví trávicího systému. Ve skutečnosti se doporučuje přijímat řadu probiotických kmenů, nakolik složení střevní flóry je velmi různorodé. Právě proto bychom měli doplňovat ty nejběžnější. Toto můžeme dokázat konzumací probiotických potravin (kyselé zelí, kvašené okurky, miso, jogurty, kvašené mléčné výrobky), ale je mnohem jednodušší, pokud budeme užívat probiotické výživové doplňky. Dohlédněme na to, abychom si vybrali takový produkt, který obsahuje alespoň 10 probiotických kmenů. Je důležité vědět, že probiotika se živí prebiotiky: nedostatkem těchto přirozených vláknin klesá i množství a účinnost probiotik.

Zácpa, průjem a jiné příznaky

Na konci trávení se odpadní látky vylučují z organismu konečníkem. Samotný zdravý trávicí proces - v závislosti na tom kolik potravy a v jaké kvalitě jsme přijali - trvá přibližně 24 - 72 hodin. Pokud je narušena rovnováha naší střevní flóry, trávení se stává nepravidelným, přímo nevyzpytatelným. Tehdy se ohlásí akutní nebo časem chronická zácpa, nebo nahly silný průjem.

Varovným signálem jsou bolesti břicha po jídle, střevní křeče a napínavé nadýmání. Pokud tyto problémy přetrvávají dlouhodobě, odpadní látky se nedokáží správně vyloučit. Zaseknou se v střevních klcích, což vede k onemocněním trávicího systému, jako například vznik zánětů.

Stravujme se správně

K tomu, abychom udrželi zdraví trávicího systému je důležité správné stravování. Základem toho je, abychom se vyhýbali těžkým, mastným jídlům, které zatěžují střevní systém, jakož i konzumaci potravin obsahujících rafinované složky a přídavné látky. Sem patří například bílý cukr a bílá mouka, vynechání kterých je základem diety pro trávicí systém.

Proč se zabýváme detoxikací?

Jelikož v tlustém střevě neuvíznou pouze odpadní látky, ale i různé toxické látky, je velmi důležité, abychom provedli pravidelně detoxikační kúru, resp. kúru na očistu střev.

Dohlédněte na to, aby základní složky kúry pocházely z ověřených zdrojů, ale nepřehlédněte ani balení a skladování. Detoxikace trávicího systému se má vykonat výlučně takovou kúrou, použitím výživových doplňků, jejíž účinnost potvrdily reference uživatelů. Přečíst si je lze na odborných stránkách a na stránkách, kde jsou reference zveřejněny.

A ještě něco: kúry na očistu střev nedokážou udělat zázraky za 1 - 2 dny. Toto nečekejme. Naši výdrž nám však organismus vyplatí, a to tak, že se nám citelně zlepší kvalita života, budeme energičtější, silnější a náš trávicí systém bude fungovat mnohem lépe.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.