head

Inzulínová rezistence - průvodce onemocněním | Zjistěte vše o onemocnění

Inzulínová rezistence může být dána i geneticky, ale mohou ji vyvolat i mnohé nemoci, orgánové změny.
Inzulínová rezistence může být dána i geneticky, ale mohou ji vyvolat i mnohé nemoci, orgánové změny.
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný specialista pro náuku o výživě
Téma: Vnitřní lékařství

Inzulínová rezistence je stav, kdy klesá odolnost buněk vůči inzulínu. Může se vytvořit u mužů, u žen, ale i u dětí. Nazývají ji lidově onemocnění pocitu nepohody, nevolnosti, avšak inzulínová rezistence může mít i jiné příznaky. Je velmi důležité, abychom je znali, protože takto můžeme spíše začít s léčbou.

Inzulínová rezistence je zákeřné onemocnění, její příznaky se dlouho navenek neprojevují, a také později jsou ještě dlouho dost nejednoznačné. Proto je diagnostika inzulinové rezistence obtížná. Mezi prvními příznaky se mohou projevit náhlé změny nálad, později následují pocity únavy, poruchy spánku, a přestože i deprese. Je tedy jasné, proč je dost těžké včas rozpoznat a začít s léčbou onemocnění, což může mít za následek vznik dalších onemocnění.

Co způsobuje inzulínovou rezistenci?

Pokud klesá u buněk citlivost na inzulín, organismus nadarmo produkuje více inzulínu, účinek nebude takový, jak by se očekávalo. O inzulínu třeba vědět, že cukr přijatý potravou se právě pomocí tohoto hormonu dostává do krve, a inzulín reguluje jeho množství a vstřebávání. Je nepostradatelný pro svalové a tukové buňky, které představují 55 - 60 procent objemu těla. Když se vytvoří inzulínová rezistence, organismus v rámci obranné reakce začne produkovat stále více inzulínu.

Toto je ze začátku dostačující množství, nadprodukcí na jistý čas zůstává hladina inzulínu v rovnováze. Dlouhodobě však slinivka nedokáže "udržovat tempo", proto množství inzulínu a jeho účinek klesá. Proto hladina cukru v krvi rychle narůstá po jídle a zůstává ještě dlouhé hodiny vysoko nad optimální hranicí po konzumaci jídla. Ve vážných případech může nastat hyperglykemický stav i v takovém případě, pokud pacient hladoví, čili jeho organismus vůbec nepřijímá žádné živiny. O hyperglykemii nalačno můžeme mluvit v tom případě, pokud je hladina krevního cukru vyšší i po 8 hodinovém hladovění. Inzulínová rezistence se tedy považuje za jednoho z předchůdců cukrovky - diabetes.

Jaké následky může mít inzulínová rezistence?

Na to, abychom si lépe uvědomili, nakolik je inzulínová rezistence škodlivá, vyplatí se poznat bezprostřední následky tohoto onemocnění. V plazmě se zvýší množství mastných kyselin, nakolik se urychlí odbourávání tuků (triglyceridy).

Množství cukru ve svalech klesá, následně klesá i množství uskladněného cukru.

Jelikož se mastné kyseliny nahromadí v krvi, způsobuje to značnou zátěž pro játra. Svalstvo je nejdůležitějším místem periferní inzulínové rezistence. I přesto je dobrou zprávou to, že vlivem pravidelného pohybu jsou cukry schopné vniknout do svalových buněk i v takovém případě, kdy je hladina inzulinu v krvi velmi nízká. Po čase je činnost slinivky slabší, což zvyšuje riziko vzniku diabetu typu 2.

Příčiny inzulínové rezistence

Existuje několik příčin inzulínové rezistence. Někdy postačí i jedna, avšak pokud se projevuje několik příčin najednou, pravděpodobnost vzniku onemocnění je vysoké.

Jedním z nejčastějších faktorů je změna hormonů. Je pravda, že toto zahrnuje několik oblastí: může to být způsobeno klimakteriem, těhotenstvím. Rovněž může vést k inzulínové rezistenci zvýšená produkce adrenalinu nebo kortizolu, protože nadměrná přítomnost těchto hormonů neutralizuje účinky inzulinu. To nutí slinivku k produkci většího množství inzulínu, což je v podstatě bludný kruh.

V případě inzulinové rezistence je prokázána i genetická predispozice a může ji vyvolat i mnoho onemocnění a orgánových změn. Patří sem vysoký krevní tlak, nadváha - zvláště nebezpečné je hromadění břišního tuku, různá onemocnění jater (hepatitida, cirhóza), užívání steroidů nebo léků na bázi steroidů, chronická chudokrevnost a Cooleyho choroba. Na inzulínovou rezistenci může stejně upozorňovat i zvýšení hladiny LDL (špatného) cholesterolu a hladiny triglyceridu.

Jaká je možná léčba?

Nejlepším způsobem pro prevenci inzulínové rezistence, resp. i nejjednodušším způsobem léčby je pravidelný denní pohyb.Nyní, ale nemáme na mysli, že se projdeme do obchodu a zpět. Pohyb musí být intenzivní, s trváním alespoň půl hodiny, a to tak, že se i zapotíme. Může to být chůze, nebo i domácí práce, pokud vyhovují výše uvedeným kritériím. Druhým důležitým požadavkem je správná tělesná hmotnost. Zbavme se nahromaděných zbytečných kilogramů, protože inzulínovou rezistenci nelze léčit bez hubnutí. Neodpustitelnou podmínkou hubnutí je pohyb, který doprovází zdravá výživa. Důležitou součástí stravy při inzulínové rezistenci je to, aby sestávala podle možnosti z potravin s nízkým glykemickým indexem.

Konzumujme jídla s vysokým obsahem vlákniny, výživové doplňky, které zpomalují vstřebávání cukru. Takovým je například psyllium, které je výborným spojencem v boji proti inzulínové rezistenci.

Na závěr ještě něco

Věnujme zvýšenou pozornost zdraví střevní flóry, která určuje a ovlivňuje i činnost imunitního systému. Užívejme probiotika (kvašené okurky, kyselé zelí, jogurty se živou kulturou, výživové doplňky), jakož i prebiotika nepostradatelné pro rozmnožování probiotik, čili potravinové vlákniny. Velmi dobrou volbou jsou symbiotiká, které jsou také doplňkem výživy, a které obsahují pro- a prebiotika v ideálním složení a množství.

   

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3820526/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1204764/

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.