head

Jaké komplikace způsobují spalničky? | Mohou způsobit encefalitidu

Spalničky mohou způsobit i encefalitidu
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Vnitřní lékařství

Komplikace způsobené spalničkami mohou být různé. Jsou i takové, jejichž následkem může být smrt. Naštěstí se to díky očkování a kvalitní zdravotní péče stává v rozvinutých zemích jen zřídka, avšak v zemích třetího světa má ještě i dnes mnoho obětí.

Neexistuje lék

Spalničkami se může infikovat každý, kdo toto onemocnění ještě nepřekonal, nebo nedostal proti němu očkování. Velmi vzácně i ti, kteří sice očkování byly, ale z nějakého důvodu se u nich proti nemoci nevyvinula imunita. Většinou se spalničky po třech týdnech samy vyléčí, časem organismus nad virem zvítězí. Proti viru spalniček (Morbilliho) neexistuje antivirová látka, je možnost pouze ke zmírnění příznaků. Komplikace způsobené spalničkami se mohou objevit během nemoci nebo po ní. Týkají se především dýchacích cest, ale poškodit se mohou i jiné orgány.

Od mírnějších až po velmi vážně

Mezi komplikace způsobené spalničkami patří zánět hlasivek, může vzniknout zánět středního ucha, zánět plic, zánět jater, zánět spojivek. Může se také objevit zánět střev, snížení počtu krevních destiček, dokud smrtelná komplikace, degenerativní encefalitida, se může objevit až po letech. Pokud infekce spalničkami propukne během těhotenství, může onemocnět i plod (způsobuje Downův syndrom, chybění končetin), ale může vést i k potratu nebo předčasnému porodu. I když je možné vakcínu MMR proti spalničkám podat i v dospělosti, protože obsahuje oslabené viry, během těhotenství ji nelze podat.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Komplikace způsobené spalničkami se objeví hlavně tehdy, když je imunitní systém nemocného oslabený, nebo ještě nevyvinutý. Často se vyskytuje u batolat a malých dětí, starých lidí, u nemocných léčených na nádorové onemocnění a leukémii, a také u těch, který se narodili s vrozenou nedostatečnou imunitou. Bohužel smrt způsobená spalničkami a komplikacemi způsobenými spalničkami je v zemích třetího světa velmi častá, hlavně v Africe a Asii. Příčinou je v první řadě absence očkování, na druhé straně zase nedostatečná lékařská péče.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.