head

Nízký krevní tlak může být nebezpečný | Jak se správně měří krevní tlak?

Jaká jsou rizika nízkého krevního tlaku?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Vnitřní lékařství

Sice je nízký krevní tlak většinou doprovázen "pouze" závratěmi, nevolností, celkovým špatným pocitem, přesto bychom ho měli brát vážně. Hlavně, pokud se příznaky stanou chronickými, tedy pokud přetrvávají delší dobu. Posbírali jsme pro Vás nejdůležitější informace o nízkém krevním tlaku.

Při tématu problémů s krevním tlakem nás většinou napadnou hlavně vysoké hodnoty. Není to náhoda, neboť tento problém je kolébkou pro vznik srdečně - cévních onemocnění. Varování, že vysoký krevní tlak je neslučitelný se zdravím, je opakovaný až do nekonečna. Právě proto jsme náchylní nebrat nízký krevní tlak (hypotonie) na vědomí, přitom i ten může způsobit nepříjemné překvapení.

Je nebezpečný, když je chronický

V první řadě si musíme ujasnit, že k obavám je důvod tehdy, pokud je nízký krevní tlak chronický, čili dlouhotrvající a opakovaný. Chvilkový pokles tlaku při změně tělesné pozice, například při náhlém vstávání ze sedu nebo lehu, který trvá jen krátký čas, zpravidla neznamená zdravotní problémy.

Jak je to v číslech

Nízký krevní tlak má více definic. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace hovoříme o nízkém krevním tlaku při hodnotách: u žen pod 100/60, u mužů pod 110/70 Hgmm. Ještě níže stanovila hranici největší nonprofit zdravotnická instituce světa, která zaměstnává téměř 4 500 lékařů a vědců, Klinika Mayo (Mayo Clinic), která za mezní hodnotu považuje 90/60 Hgmm.

Na tyto příznaky si dejme pozor

Jeho diagnostiku stěžuje, že nemá charakteristické příznaky, na nemoc může poukazovat častější výskyt následujících příznaků. Tedy, pokud máme pravidelné závratě - hlavně při ranním vstávání, přemáhá nás únava a jsme bez nálady, často nás trápí bolest hlavy, hučí nám v uších, trvalo se cítíme nepohodlně, těžší se soustředíme, pociťujeme nutkání na zvracení bez příčiny, těžší se nám dýchá, při náhlé změně polohy se nám zamlžuje před očima, nebo vidíme rozmazaně, případně se nám trvale sníží chuť k jídlu, vzpomeňme si na možnost nízkého krevního tlaku. Je také důležité, že nevolnosti většinou provází pocení, zrychlený tep, bledost, ochlazení končetin. Při těchto stavech si vždy ke srovnání změřme krevní tlak a obraťme se na svého lékaře.

Jak si měřit krevní tlak?

Je důležité, abychom krevní tlak měřili vždy ve stejnou dobu během dne, na téže ruce a v klidném duševním rozpoložení. Když to děláme v sedě, berme ohled na to, že hodnota diastolického tlaku bude vždy o 5 mmHg vyšší, než kdybychom si krevní tlak měřili ve vodorovné poloze - vleže. Vždy měřme třikrát za sebou, na rameni, ve výšce srdce, nohy si nepřekřižujme, z naměřených hodnot udělejme průměr. Chronický nízký krevní tlak se potvrdí, pokud hodnoty zůstanou více dní po sobě pod hladinou mezních hodnot.

Rizikové faktory

Obecně se dá říct, že chronicky nízký krevní tlak se týká většinou mladých, vysokých žen. Pokles krevního tlaku při náhlé změně tělesné polohy je zase častější u lidí nad 65 let. Za rizikový faktor lze považovat Parkinsonovu chorobu, cukrovku, nízkou tělesnou hmotnost, a také dědičnost, při jeho vzniku může sehrát roli i nevhodně fungující nervový systém.

Vyvolat ho mohou také některé psychiatrické a kardiologické léky, léky na zvýšení potence, beta-blokátory, diuretika, snížená funkce štítné žlázy, onemocnění nadledvin a hypofýzy, cévní problémy, onemocnění srdce, anafylaktický šok a těhotenství. Ke vzniku nízkého krevního tlaku může vést i neustále ležení, nedostatečný příjem vody a soli, což je typické hlavně pro starší. V pozadí může být i nedostatečný příjem vitamínu B12 a kyseliny listové.

Jaké jsou následky?

Naštěstí, nízký krevní tlak způsobuje vážné onemocnění pouze zřídka, pokud ovšem trvá dlouho, může mít i vážné následky. Kazí paměť a duševní výkon, může způsobit deprese. Mezi rizika nízkého krevního tlaku patří i to, že odstupem času si pacient dokáže své denní činnosti vykonávat těžší, značně se zvýší riziko vzniku demence. Jeden norský výzkum za účasti 60 tisíc lidí objevil přímou spojitost mezi nízkým krevním tlakem a úzkostí.

Léčba nízkého krevního tlaku

Stejně jako při různých jiných případech, i při léčbě nízkého krevního tlaku může být nejlepší metodou změna životního stylu. Jejím základem je každodenní pohyb, v rámci něho zejména jogging, běh, plavání, cyklistika a kardio - cvičení, které nejvíce prospívají srdečně - cévnímu systému. Dbejme na dostatečný příjem tekutin. Pro dospělého člověka se doporučuje denně vypít minimálně 2,5 - 3 litry čisté vody, která by měla být rozdělena do pravidelných dávek. Náhlé změně krevního tlaku i nepříjemným příznakům, které s tím souvisí, se můžeme vyhnout, pokud ze sedu a z lehu budeme vstávat pomalu. Dnes již existuje i léčba léky, která se však doporučuje pouze ve vážnějších případech. Při tom všem, však musíme věnovat pozornost i odstranění faktorů, které nízký krevní tlak způsobují.

 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20355465

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0023509/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2465598/

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.