head

Poškození srdečního svalu - může způsobit i alkohol

Poškození srdečního svalu - může ho způsobit i alkohol
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Vnitřní lékařství

Poškození srdečního svalu (kardiomyopatie) je většinou způsobeno zánětem infekčního původu, autoimunitním onemocněním, metabolickými a hormonálními poruchami, ale stejně tak ho může vyvolat i alkohol. Mnoho výzkumů zaměřených na onemocnění srdce naznačuje, že téměř polovina případů poškození srdečního svalu je způsobena konzumací alkoholických nápojů.

Častokrát čteme a slýcháváme, že jedna až dvě skleničky dobrého vína na konci dne působí blahodárně na srdce a krevní oběh. Bylo by však fatální dospět k názoru, že alkohol má zdraví prospěšné vlastnosti. Není to domácí lék, o to více látka, která způsobuje závislost, zvyšuje riziko poškození srdečního svalu, srdeční arytmie a poškození jiných orgánů.

Zajímavý pokus

Velké množství výzkumů souvisejících s onemocněním srdce dokazuje, že asi čtyřicet procent poškození srdečního svalu je způsobeno alkoholem - píše Johannes Hinrich von Borstel ve své knize Srdeční záležitosti. Autor, který je zároveň i záchranářem, popisuje i zajímavý experiment, ve kterém vědci z Chicaga dokázali, že osoby, které konzumují nadměrné množství alkoholu, necítí žádný účinek na zlepšení krevního oběhu, který alkohol způsobuje, právě naopak. Pokusu se zúčastnili muži ve věku od 18 do 25 let, ze kterých někteří nikdy, zatímco co jiní užívali alkohol pravidelně. Těmto mužům dali vypít v průběhu dvou hodin 4-5 standardních nápojů, z kterých každý obsahoval 13 gramů alkoholu, a následně jim změřili arteriální průměr paže. U těch jedinců, kteří alkohol nikdy neužívali, zjistili, že jejich céva se rozšíří podáním léků stejně tak, jako i bez medikamentů. V případě těch, kteří tvrdili, že se v průběhu předcházejícího roku opili asi šestkrát za měsíc, byla míra rozšíření cév mnohem menší.

 

Fatální následky

Alkohol způsobuje i poškození jater, které má negativní vliv i na cévní systém. Kromě toho zvyšuje riziko vzniku rakoviny ústní dutiny, může způsobit žaludeční vředy a vředy dvanácterníku a zničit střevní flóru. Poškozené jsou tkáně srdce a alkoholici mají oslabený i imunitní systém. Jsou tak vystaveni většímu nebezpečí vzniku infekcí, které se mohou rozšířit do srdce. Nadměrnou konzumací alkoholu trpí i náš trávicí systém. Silní alkoholici často zbytečně jedí, protože jejich organismus už potravu nedokáže přijmout. Pro zdravé srdce je důležitá zdravá výživa, která se skládá nejenom ze sladu, chmele a ječmene. Poškození srdečního svalu může způsobit náhlý srdeční infarkt, protože srdeční sval ztrácí svou sílu a nedokáže tak pumpovat, resp. cirkulovat dostatek krve v těle.


V zájmu zachování zdravého srdce je potřebné přijímat co nejvíce antioxidačních  flavonoidů. Posilují imunitní systém, chrání kardiovaskulární systém, brání oxidaci mastných kyselin, snižují hladinu cholesterolu  a zabraňují ateroskleróze. Zdrojem flavonoidů je zelená listová zelenina, červená řepa, bobulové ovoce (např. Acai bobule) a ve značném množství je obsahují i šípky a sója.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.