head

Co způsobuje vysoký krevní tlak?

Co způsobuje vysoký krevní tlak?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Vnitřní lékařství

Je šokujícím faktem, ale zároveň nás nutí zamyslet se, že podle prognózy se v roce 2025 na vysoký krevní tlak bude léčit 1,5 miliardy lidí. Na seznamu příčin úmrtí jsou však již dnes na prvním místě úmrtí zapříčiněné kardiovaskulárními chorobami. Co je vlastně důvodem vysokého krevního tlaku?

Krevní tlak, který je dlouhodobě nad 140/90 mmHg, se už může považovat za onemocnění. Může ho zapříčinit nadměrný příjem soli, konzervovaných masných výrobků s vysokým obsahem sodíku, nedostatek pohybu, obezita a stresující způsob života. Konzumace oblíbených smažených jídel v oleji, používání nezdravých tuků a olejů při přípravě jídel a dochucování salátu majonézou, situaci pouze dále zhoršuje, nemluvě o nadměrné konzumaci kávy a alkoholu.

Může být i dočasný

Vysoký krevní tlak může být pouze dočasným "hostem" v našem životě, v takovém případě se může projevit jako důsledek konzumace některých škodlivých látek. Patří sem přípravky obsahující kortizon, některé léky proti bolesti, antikoncepce, drogy (například kokain a amfetamin) a energetické nápoje s vysokým obsahem kofeinu. Jak jsme již zmínili, i nadměrná konzumace kávy může způsobit vysoký krevní tlak, a prosolené jídla mohou být také příčinou hypertenze. Stačí přestat s konzumací těchto látek, a příznaky ustanou sami. Samozřejmě, není snadné vzdát se svých oblíbených chipsů, či jiných chuťovek, avšak závislost na soli vyžaduje příliš vysokou daň.

Vážný rizikový faktor

Vysoký krevní tlak se stane zřejmým v některých případech až po infarktu, případně při problémech se zrakem se objeví podezření na něj, protože vysoký krevní tlak může způsobit poškození očních cév, čímž může dojít ke zhoršení zraku. Onemocnění ve velké míře ovlivňuje i stav jednotlivých orgánů: důsledkem vysokého krevního tlaku se mohou poškodit cévy ledvin; pokud jsou postiženy i mozkové cévy, může dojít ke krvácení do mozku (stroke, mrtvice). Varovným signálem může být i častá bolest hlavy, šum v uších, nebo pociťování celkové slabosti bez příčiny.

Léčba vysokého krevního tlaku

Nejjednodušším způsobem léčby vysokého krevního tlaku je změna životního stylu, správná výživa, redukce tělesné hmotnosti; může se zdát ohromujícím faktem, ale zhubnutí o 10 kilo může ubrat až 5 mmHg na stupnici. Opravdovou pomoc nám může poskytnout resveratrol, který má vynikající účinky na ochranu srdce před infarktem myokardu. Ve větším množství ho obsahuje slupka bobulí a semena červených hroznů.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.