head

Rakovina slinivky - Jaké mohou být její příčiny?

Rakovina slinivky: co ji způsobuje a jaké jsou její příznaky?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Vnitřní lékařství

Chorobné nechutenství, náhlá a nadměrná ztráta hmotnosti, celková slabost a únava, neustále nadýmání - jsou varovné signály, v pozadí kterých se může ukrývat zákeřné onemocnění - rakovina slinivky. Jelikož onemocnění má rychlý průběh, a může se objevit i u těch pacientů, který dbají o svůj zdravý životní styl, v případě těchto a podobných příznaků je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Rakovina slinivky (pancreas carcinoma) je zákeřné a mimořádně agresivní onemocnění, na jeho screening neexistuje žádná vhodná metoda, příznaky se objevují především v již pokročilém stadiu, proto je na jeho vyléčení velmi malá šance. Situaci zhoršuje, že jeho symptomy nejsou specifické, proto je jejich snadné zaměnit i s jinými onemocněními trávicích obtíží nebo žloutenky způsobené hepatitidou.

Rakovina slinivky - koho nejvíce ohrožuje?

Podobně jako v případě syndromu dráždivého střeva a Crohnovy nemoci, medicína v současnosti nezná přesnou odpověď, což způsobuje rakovinu slinivky, je však jisté, že k výraznému zvýšení možnosti jejího vzniku, vede nesprávný životní styl. K faktorům zvyšujícím pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění patří zejména kouření, nadměrná konzumace alkoholu a kávy, strava s vysokým obsahem tuků a cholesterolu, cukrovka a obezita. (Podle zkušeností se ukazuje, že u posledních dvou případech se rakovina slinivky objevuje častěji.) Bylo prokázáno, že čím je bližší příbuzenský vztah s člověkem, který trpí nebo trpěl rakovinou slinivky, tím je větší pravděpodobnost, že se v rodině choroba vyskytne. Rizikovou skupinu představuje věk nad 50 let. Ohrožené mohou být i osoby, které žijí celkově zdravým životním stylem, protože v pozadí tohoto onemocnění se může ukrývat vliv dědičnosti, cukrovka a také přibývající věk.

Jaké jsou možnosti léčby?

Míra úmrtnosti tohoto onemocnění je mimořádně vysoká, pohybuje se kolem 90%. Je možné ji vyléčit pouze tehdy, když se objeví v počátečním stadiu, i když operace se provádí u některých pacientů i v případě, kdy není naděje na vyléčení. V takových případech se lékaři pokoušejí zmírnit bolest pacienta, např. i odstraněním překážky ucpání žlučovodu. Tak jako u jiných typů nádorů, se forma léčebné terapie stanoví na základě rozsahu a umístění karcinomu, jakož i přítomnosti metastáz. Při léčení rakoviny slinivky hraje klíčovou roli chirurgický zákrok. V pokročilém stádiu se při aplikaci samotné chemoterapie využívá léčba ozařováním samostatně, nebo v kombinaci s podáváním léků.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.