head

Flavonoidy: chrání nejen rostliny, ale také nás

Flavonoidy - jejich účinky proti rakovině jsou dokázané
Flavonoidy - jejich účinky proti rakovině jsou dokázané
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Antioxidanty

V poslední době se o flavonoidech mluví často. Přesto jen málokdo ví, co vlastně flavonoidy jsou a na co jsou dobré. Přitom se vyplatí poznat jejich blíže, nakolik disponují mnoha významnými zdraví prospěšnými vlastnostmi. V neposlední řadě pomáhají zužitkovat vitamin C v organismu.

Co jsou flavonoidy?

Flavonoidy se nacházejí zejména v zeleninových a ovocných slupkách, stoncích a jádrech. Tuto sloučeninu produkuje rostlina vysloveně pro svou ochranu. Takto se brání proti škůdcům, virům a jiným škodlivým vlivům. V lidském organismu vyvíjejí flavonoidy podobné příznivé účinky.

Zachovávají zdraví a mládí

Flavonoidy díky svým antioxidačním vlastnostem bojují proti škodlivým volným radikálům. Jejich užívání posiluje imunitní systém, chrání kardio-vaskulární systém. Zabraňují oxidaci mastných kyselin, snižují hladinu cholesterolu, zabraňují kornatění tepen. Vedle toho, výrazně snižují záněty, poskytují ochranu před virovými a bakteriálními nákazami a disponují i ​​antialergenními účinky. Účinky flavonoidů proti rakovině jsou dokázané. Jejich konzumace zajišťuje dlouhotrvající mládí, ochraňují buňky, a vyplatí se jim věnovat pozornost také z hlediska prevence. Některé flavonoidy lze doporučit kvůli jejich estrogenním účinkem i při některých méně závažných gynekologických onemocněních.

Výskyt flavonoidů

Momentálně je evidováno téměř šest tisíc flavonoidních sloučenin s léčivými účinky, ale seznam ještě zdaleka není úplný. Nejvíce flavonoidů se nachází v ovoci červené a tmavé barvy. Nejvýznamnějšími zdroji flavonoidů jsou listová zelenina (špenát, brukvovitá zelnina, brokolice, vojtěška, petržel), cibuloviny - hlavně česnek a cibule, dále červená řepa, červené fazole, rajčata, různé druhy čočky, bobulové ovoce (jahody, ostružiny, maliny, višně, třešně, švestky, hrozny, černý rybíz, borůvky, acai bobule), ale i citrusové plody, heřmánek, šipky a sója mají také vysoký obsah flavonoidů. Z olejnatých semen disponují vysokým obsahem flavonoidů ořechy, kromě toho různé koření a léčivé byliny, jako například tymián, rozmarýn a kmín.

I čokoláda obsahuje flavonoidy

Pro milovníky sladkostí je dobrou zprávou, že v kvalitní čokoládě na vaření se ve velké míře vyskytují antioxidační flavonoidy, které mají protizánětlivý účinek a vážou volné radikály. Dokonce čokoláda v neposlední řadě stimuluje produkci antidepresivně působícího serotoninu, odpovědného za dobrou náladu.

Flavonoidy a vitamín C

Flavonoidy podporují vstřebávání vitaminu C v organismu. Právě proto je dobré, pokud se rozhodneme pro vitamín C v kombinaci s flavonoidy.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.