head

Helicobacter pylori: je prospěšný, nebo ne?

Helicobacter pylori
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zajímavosti

Je sice pravdou, že helicobacter pylori může být zodpovědný za vznik žaludečních vředů a rakoviny žaludku, avšak tato bakterie dokáže i ochránit před mnoha onemocněními. Jak je to možné?

Helicobacter pylori produkuje škodlivé, nebezpečné toxiny, proto je nejlépe zbavit se ho - slyšíme často. Avšak dříve, než bychom se jejich drastickým způsobem zbavili, poznejme i jejich dobrou stránku.

Může vyvolat rakovinu

Bakterie helicobacter pylori se rozmnožují v sliznici žaludku, v této vrstvě jsou totiž nejméně vystaveny působení žaludečních kyselin. Tyto malé mikroorganismy poškozováním přirozeného obranného mechanismu žaludku proti kyselině, resp. produkcí toxinů, přispívají ke vzniku vředů, rakoviny dvanáctníku a žaludku, dále ke vzniku nádorů lymfatické soustavy žaludku a střev. Proto je infekce způsobená Helicobacter pylori léčena hlavně antibiotiky. Přibližně u každého 5 člověka, u kterého se tento patogen objevil, jsou stěny žaludku poškozeny drobnými ranami. Nicméně je nutné na tyto bakterie se dívat jen jako na nepřítele? Produkují jen nebezpečné toxiny, nebo mají i nějaký pozitivní vliv na nás?

Může chránit před rakovinou

V jednom z největších pokusů, zkoumajícího bakterii helicobacter pylori a její účinky, dospěli ke zjištění: jeden bakteriální kmen, pokládán za velmi nebezpečný, může doslova užitečně spolupracovat s naším tělem. Během pozorování několika desítek tisíc účastníků testování, trvajícího více než 12 let, vědci zjistili, že u těch, kteří byli nositeli Helicobacter pylori, se častěji vyvinula rakovina žaludku, avšak podstatně vzácněji rakovina plic, či krvácení do mozku. Tato bakterie totiž pozitivně ovlivňuje fungování imunitního systému, a to tak, že se usadí v žaludku, následkem čehož organismus začne produkovat takové imunobunky, nazývané také T-buňky, které hrají důležitou roli při ochraně proti nádorům a virům. U těch, kteří byli nositeli Helicobacter pylori se i příznaky ekzému projevily v menším počtu (o třetinu méně), pokud se ho však zbavíme pomocí antibiotik, staneme se nechráněnými vůči onemocněním

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.