head

Málo spánku, kratší život | Kdo nespí dostatečně mnoho, umře dříve?

Je kratší život opravdu důsledkem nedostatku spánku?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zajímavosti

Některé studie objevili souvislost mezi úmrtím a délkou každodenního spánku. My se nyní budeme věnovat tak každodennímu spánku, jakož i spánku přes víkend, a jeho souvislostí s úmrtím. Vyšlo najevo, že kratší život může být důsledkem nedostatečného spánku.

Výzkum, trvající 13 let, za účasti 43 880 osob, dospěl k závěru, že u těch osob pod 65 let, kteří v průměru přes víkend spali méně než 5 hodin, je úmrtnost vyšší než 52 procent, oproti těm, jejichž spánek trval alespoň 7 hodin. Takže, hrozí jim kratší život. Vedle toho, ale není vykazatelná souvislost u těch, kteří si dopřejí přes víkend více než 9 hodin spánku. Když však zkoumali množství spánku přes pracovní dny a během víkendu, vyšlo najevo, že oproti 6 - 7 hodinovému souvislému spánku - který je brán jako referenční kritérium - vykazuje spánek kratší než 5 hodin a delší než 8 hodin další odchylky. U těch, kteří během pracovních dnů spí méně, ale o víkendu zase víc, se oproti referenčním kritériím nemění poměr úmrtí.

V kruhu osob nad 65 let není souvislost mezi poměrem úmrtí a spánkem o víkendu, resp. mezi každodenním a víkendovým spánkem.

Abychom to shrnuli, krátký, víkendový, resp. víkendový a každodenní spánek zvyšuje riziko úmrtí u osob mladších jako 65 let, zároveň je však zřejmé, že dlouhý spánek během víkendu kompenzuje nedostatek spánku přes pracovní dny.

 

Zdroj:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jsr.12712

 

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.