head

Melanom - prevence hubnutím | Ochrání operace na snížení hmotnosti před rakovinou kůže?

V prevenci vzniku melanomu pomůže hubnutí
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zajímavosti

Chirurgický zákrok na snížení hmotnosti vedle toho, že přináší rychlé a trvalé hubnutí a má mnohé další zdravotní přínosy, snižuje podle vědců i riziko vzniku melanomu, často agresivní formy rakoviny kůže o 61%.

Důvod, proč se u operovaných pacientů snížilo riziko vzniku melanomu (zhoubný nádor kůže), spojovaného nejčastěji s nadměrným vystavováním pokožky slunečnímu záření, není zřejmý.

Kleslo i riziko vzniku rakoviny kůže

Studie, jejíž výsledky byly prezentovány na Evropském kongresu o obezitě, zároveň prokázala, že v souvislosti s chirurgickým zákrokem se snížilo nejen riziko vzniku melanomu, ale rovněž kleslo i nebezpečí vzniku rakoviny kůže o 42 procent - tvrdí medicxpress.com.

Výzkumu se zúčastnilo 2007 švédských dobrovolníků, kteří se podrobili tzv. bariatrickému zákroku, a kteří byli následně sledováni v průměru 18 let.

K rizikovým faktorem vzniku melanomu patří i obezita

Údaje účastníků podrobených chirurgickému zákroku na snížení hmotnosti byly porovnávány s údaji 2040 obézních Švédů. Členové kontrolní skupiny se v mnohém podobaly účastníkům studie - věkem, pohlavím, postavou, klinickými rysy kardiovaskulárních chorob, sociálním postavením a osobnostními rysy. Jediným velkým rozdílem byla operace žaludku, které se členové kontrolní skupiny nepodrobili. Není známo, proč se riziko vzniku melanomů spojovaných s nadměrným opalováním snížilo u operovaných pacientů, ale podle výzkumného týmu na univerzitě v Göteborgu, ovlivnila riziko vzniku rakoviny samotná ztráta hmotnosti. "Výsledky studie podporují teorii, že obezita je také rizikovým faktorem vzniku melanomu, proto snížení hmotnosti obézních pacientů snižuje šance této agresivní rakoviny," prezentovala vedoucí výzkumného tímu Magdalena Taube.

Počet melananomových onemocnění stoupá

Podle odhadů Americké společnosti pro výzkum rakoviny (ACS) se v roce 2018 diagnostikuje přibližně 91 270 nových případů melanomu, u 55 150 mužů a 36 120 žen, přičemž si tato nemoc ve Spojených státech vyžádá smrt přibližně 9 320 pacientů. Podle této společnosti se počet melanomových onemocnění za posledních deset let dramaticky zvýšil, a to o 53 procent.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.