head

Rakovina plic: Mohou ji způsobit výživové doplňky s vitaminem B

Rakovina plic: Může být vyvolána vitaminy B
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zajímavosti

Pokud hovoříme o výživových doplňcích, každého napadnou samá pozitiva, ale podle nové studie existují i takové, jejichž dlouhodobé užívání může být škodlivé až do takové míry, že zvyšují riziko vzniku rakoviny plic.

Užijeme denně 1 - 2 tabletky a hned se můžeme rozloučit se ztrátou paměti, únavou a podrážděností, navíc zhubneme a jsme fit a budeme déle žít, slibují nám reklamy a my jsme ochotní věřit, že doplňky výživy nám vyřeší všechny problémy. Ve skutečnosti nám však mohou způsobit mnohem větší problémy, než bychom si mysleli, přesněji, mnohých ani nenapadne, že jejich užíváním si škodí. Jedna v současnosti uveřejněná studie například upozorňuje na to, že dlouhodobé užívání doplňků výživy obsahujících vitaminy B6 a B12 výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic. 

Pokud je ho mnoho, škodí

V 30. a 40. letech 20. století se vkládaly velké naděje do výživových doplňků, které slibovaly, že jejich užíváním se ochráníme před různými stavy souvisejícími s nedostatkem živin, s onemocněními z nich pocházejícími, čímž se vyhneme návštěvě lékaře. Dnes již existují výživové doplňky nové generace, na jejichž užívání nás navádějí takové celebrity jako Gwyneth Paltrow a jsme ochotni věřit síle mnoho slibujících barevných tablet. Bohužel, v těchto produktech se může nacházet několikanásobek doporučené denní dávky daného vitaminu, nemluvě o tom, že se jedná o jeho syntetickou formu. Podle doporučení Mayo Clinic je bezpečná denní dávka vitaminu B6 1,3 miligramů pro věkovou skupinu 19 - 50 letých. Při překročení této dávky hrozí porucha srdečního rytmu, snížený tonus svalů a zhoršení astmatických příznaků. Vysoké dávky vitaminu B6 mohou způsobit i pokles krevního tlaku a může nastat vzájemné propojení mezi léky proti depresi a Alzheimerovou nemocí.

Nepředcházejí onemocněním

Vědci již desítky let zkoumají souvislosti mezi výživovými doplňky a onemocněními, přesněji to, jaké preventivní účinky má užívání výživových doplňků. Podle nedávno publikované studie je však pravdou pravý opak.  Dva americké instituty na výzkum rakoviny a epidemiologové z National Taiwan University zjistili, že dlouhodobé užívání výživových doplňků s velkými dávkami vitaminů B6 a B12, které údajně dodají energii, má souvislost s rizikem vzniku rakoviny plic u mužů, pravidelných kuřáků. Tyto výzkumy trvaly 10 let a v rámci nich bylo zkoumáno 77-tisíc mužů ve věku 50 - 75 let. 

Raději zdravá výživa

Najdou se tací, kteří výsledky studií ohledně rakoviny plic zpochybňují a uvádějí, že všichni zkoumaní adepti byli pravidelnými kuřáky a navíc se jednalo o starší osoby. Protože však šlo o výzkum dlouhodobého charakteru se zapojením velkého množství lidí, je třeba brát jeho výsledky vážně. Odborníci doporučují místo užívání potravinových doplňků vsadit raději na to, abychom potřebné živiny přijali vhodným jídelníčkem, přičemž vynikajícím zdrojem vitaminu B12 je řasa chlorella.

Zdroj:

http://www.businessinsider.com/vitamins-supplements-disease-cancer-2017-8?utm_source=feedly&utm_medium=referral

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.