head

Bezlaktózové mléko - pijme mléko rostlinného původu

Bezlaktózové mléko: proč je lepší, pokud je rostlinného původu?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravá strava pro střevo

Mnozí se mylně domnívají, že bezlaktózové mléko je zdravější než běžné mléko. Na jedné straně není z něj extrahována mléčná laktóza a jeho užívání pro lidi s intolerancí laktózy je umožněna přidáním enzymu laktáza. Na druhé straně je však stejně mastné, jako běžné mléko. Nemluvě o tom, že jeho konzumací se do lidského těla dostávají i antiobiotiká a hormony, které jsou hovězímu dobytku podávány ve velkochovech. Ale poté, co si zvolit jako náhradu?

Mléko bez laktózy zpravidla stojí více než běžné mléko a protože se ho prodává méně, je třeba ho déle skladovat. Aby se dosáhlo jeho delší doba spotřeby, zpracovává se při velmi vysoké teplotě (naznačuje ji zkratka UHT- Ultra High Temperature), čímž mléko ztrácí část vitamínů, které jsou nahrazeny syntetickými vitamíny (platí to i v případě klasického kravského mléka).

Ne živočišného původu

Bez ohledu na to, zda jde o mléko bez laktózy, nebo s přidáním laktózy, v obou případech platí, že živočišné bílkoviny v nich obsažené jsou zdraví méně prospěšné jako rostlinné bílkoviny. Profesor Colin T. Campbell ve své knize The China Study (Čínská studie) popisuje vztah mezi konzumací zvířecích produktů úzce související s nemocemi, jako je rakovina, kardiovaskulární onemocnění, cukrovka a nadváha. Živočišné bílkoviny - bez obsahu fytonutrientů - snižují účinnost trávení, čímž se v těle nahromadí toxické látky, zhoršuje se absorpce živin, nastává poškození střevní flóry a oslabení imunitního systému. Navíc kravské mléko bez laktózy zvyšuje hladinu glukózy v krvi ve větší míře než běžné kravské mléko, protože rozložení přidané laktázy probíhá v našem trávicím systému delší dobu.

Vyměňme ho za rostlinné mléko

Velkou výhodou rostlinného mléka bez laktózy je, že neobsahuje antibiotika ani hormony, je bez cholesterolu a je lehce stravitelné, protože je bohaté na vlákniny. Můžeme si ho připravit i sami, ať už z lískových oříšků, kaštanů, ořechů, mandlí, kokosu, sóji, rýže či ovsa a mnoha dalších surovin rostlinného původu. Je dobré, pokud máte doma přístroj na výrobu rostlinného mléka, ale stejně si ho můžete připravit i namáčením a rozmixováním semen.

Věděli jste?

Mléko živočišného původu pomáhá vytvářet hlen, proto se v období, kdy bojujete s rýmou a onemocněním horních cest dýchacích, konzumace mléka nedoporučuje. Mléko vyživuje bakterie způsobující příznaky onemocnění, čímž se zvyšuje množství a hustota hlenu usazeného v dýchacích cestách.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.