head

Cholesterol: fakta a mýty

Cholesterol: kdy škodí a kdy je užitečný?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravá strava pro střevo

Pravdou je, že příliš mnoho cholesterolu zvyšuje riziko vzniku srdečně cévních onemocnění, ale cholesterol je nezbytný i pro zdravé fungování organismu. Není jedno, o jakém cholesterolu je řeč, protože existuje dobrý a špatný cholesterol a navíc vše závisí od jeho množství.

Cholesterol je steroidní tuk, který se nachází ve všech našich buňkách. Hraje důležitou roli při tvorbě některých hormonů a vitaminu D. Ve skutečnosti je jedním ze základních stavebních kamenů lidského života. V ideálním případě přibližně 80 % cholesterolu produkuje náš organismus a zbývajících 20 % se do našeho organismu dostane potravinami. Existují dva druhy cholesterolu: ve vysokém množství špatný, tzv. LDL- cholesterol (Low Density Lipoprotein, tedy lipoprotein s nízkou hustotou) a dobrý HDL-cholesterol (High Density Lipoprotein, tedy lipoprotein s vysokou hustotou). Pokud se tato rovnováha posune některým směrem, například následkem nesprávné životosprávy bude v krvi více LDL- cholesterolu, časem mohou vzniknout změny v kardiovaskulárním systému a různá onemocnění.

Kdy je LDL- cholesterol nebezpečný?

Když je hladina LDL- cholesterolu dlouhodobě příliš vysoká, změní se viskozita krve, krevní oběh se zpomalí a krevní tuk se začne postupně ukládat na stěnách cév. K tomuto přispívají i oxidační procesy způsobené škodlivými volnými radikály.

Ze začátku se vytvoří tzv. měkké plaky- usazeniny, později se následkem vstřebávání vápníku objeví tvrdý plak, který nejenom, že zúží cévy, ale ty přestanou být kvůli němu pružné: tento proces je kornatění cév. Jelikož se následkem  vazokonstrikce – zúžení cév dostane k orgánům méně krve, ty následně trpí nedostatkem kyslíku a živin, co vede k jejich poškození. Proto mohou zvýšenou hladinu špatného LDL - cholesterolu naznačovat opakující se svalové křeče, poruchy vidění a problémy s ledvinami a srdcem, ale varovným signálem mohou být i žluté uzlíky, které se objevují na pokožce. Trombóza se vytvoří tehdy, když zúžení cév nebo uvolněný plak (krevní sraženina) ze stěn cév úplně zastaví průtok krve, následkem čeho je kromě jiného cévní mozková příhoda a infarkt.  

Dobrý HDL-cholesterol

Zatímco LDL- cholesterol proudí krví z jater k různým orgánům a buňkám, HDL - cholesterol je schopen vrátit do jater přebytečné tuky a měkké plaky, které se odtud z organismu vyloučí. Právě proto HDL - cholesterol nezpůsobuje tvorbu usazenin, ale naopak, zabraňuje jejich vzniku. Bylo zjištěno, že při zkornatění cév a srdečních onemocněních, které způsobuje, se v krvi sníží hladina HDL- cholesterolu, kterou je třeba v každém případě udržovat ve správné hladině.

Věk, životospráva, životní styl

Přesto, že příčinou zvýšení LDL-cholesterolu mohou být i onemocnění jater, ledvin a štítné žlázy, případně vrozená porucha metabolismu tuků (hypercholesterolémie), ve většině případů je způsobená nevhodným životním stylem. Největší riziko je obezita způsobená nedostatkem pohybu a nadměrným příjmem živočišných tuků, červeného masa, vaječných žloutků a tučných mléčných výrobků. Můžeme snížit i riziko způsobené věkem. Protože organismus ve věku nad 50 let produkuje méně steroidních hormonů, k čemu je potřebná nižší hladina cholesterolu, vyžaduje si to především změnu životního stylu!

Snižme hladinu cholesterolu

K tomu, abychom si udrželi správnou hladinu cholesterolu, měli bychom se vyhýbat tukům živočišného původu a přejít na zdravou životosprávu. Místo nich konzumujme rostlinné tuky a co nejvíce rostlinných vláknin, co můžeme dosáhnout zejména příjmem dostatečného množství čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin. Vyplatí se rozhlédnout se i po kvalitních doplňcích stravy, které obsahují potřebnou rostlinnou vlákninu v koncentrovaném množství. Jejich blahodárný účinek spočívá v tom, že ještě v tlustém střevu do sebe vsáknou značnou část přebytečného cholesterolu, který se tak nemůže vstřebat a dostat do krve. Další výhodou vlákniny je, že je nejlepším přirozeným čističem střev  a pomáhá udržet a obnovit rovnováhu střevní flóry. Ke snížení hladiny cholesterolu přispívá i pravidelný pohyb, nejlépe je, pokud na pohyb „obětujeme“ 30 minut denně, třeba i ve formě chůze, procházky.

Vědci  Beltsville Human Nutrition Research Center ve Spojených státech Amerických považují za prospěšné i pravidelné pití černého čaje. V jednom výzkumu dokázali, že pět dávek denně  ve značné míře sníží hladinu LDL-cholesterolu.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14519829

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK351/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0063067/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3900007/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2989358/

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.