Cuketa je bohatá na hodnotné živiny a vlákninu, ale to jsou pouze dvě vlastnosti z těch, pro které se vyplatí ji konzumovat. Podívejme se na to blíže, jak posloužíme našemu zdraví, pokud si ji dopřejeme dokud trvá její sezóna!
Souhlasíte s tím, že cuketa s brambory, cuketa dušená, zda cuketový koláč jsou skutečně výbornými pochoutkami? Nicméně, vyplatí se konzumovat ji nejen pro její vynikající chuť, ale i pro její léčivé účinky.
Cuketa obsahuje 90% vody, v podstatě je téměř bez uhlohydrátů, s vysokým obsahem vlákniny, s nízkým obsahem kalorií, lehce stravitelná. Co víc si mohou přát ti, kteří chtějí zhubnout? Kromě zmíněných předností má cuketa i vysoký obsah minerálních látek, zejména sodíku, fosforu, hořčíku, vápníku, draslíku, železa, zinku, mědi a manganu. Nezapomeňme zmínit i vysoký obsah vitamínů B1, B2, B3, B5, B6, E a vitaminu C.
Vzhledem k tomu, že cuketa má vysoký obsah vláknin, pročišťuje střeva, čímž přispívá i k přirozeným procesem detoxikace. Chrání ledviny, pomáhá při prevenci zánětů, má silný alkalizující účinek, její enzymy upravují trávení a funkci jater. Konzumována ve větším množství působí cuketa jako diuretikum a projímadlo, což přispívá k úspěchu diet.
Jelikož má cuketa protizánětlivé účinky, pomáhá při zmírňování příznaků infekce močových cest, nebo žaludku, ale pomáhá i v případě vysokého krevního tlaku. Udržuje vyváženou hladinu tělesných tekutin, je účinná i při prevenci kornatění cév a kardio - vaskulárních chorob. Cuketa zajišťuje klidný spánek. Lze ji konzumovat i v případě únavy nebo skleslosti. Vitamín E, který se v ní nachází, váže volné radikály, zkrášluje pokožku, za což vděčí vysokému obsahu vody.