head

Cuketa: zelenina, která detoxikuje a čistí střevo

Cuketa má vysoký obsah vláknin, proto pomáhá při očistě střev
Cuketa má vysoký obsah vláknin, proto pomáhá při očistě střev
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravá strava pro střevo

Cuketa je bohatá na hodnotné živiny a vlákninu, ale to jsou pouze dvě vlastnosti z těch, pro které se vyplatí ji konzumovat. Podívejme se na to blíže, jak posloužíme našemu zdraví, pokud si ji dopřejeme dokud trvá její sezóna!

Souhlasíte s tím, že cuketa s brambory, cuketa dušená, zda cuketový koláč jsou skutečně výbornými pochoutkami? Nicméně, vyplatí se konzumovat ji nejen pro její vynikající chuť, ale i pro její léčivé účinky.

Živinová bomba

Cuketa obsahuje 90% vody, v podstatě je téměř bez uhlohydrátů, s vysokým obsahem vlákniny, s nízkým obsahem kalorií, lehce stravitelná. Co víc si mohou přát ti, kteří chtějí zhubnout? Kromě zmíněných předností má cuketa i vysoký obsah minerálních látek, zejména sodíku, fosforu, hořčíku, vápníku, draslíku, železa, zinku, mědi a manganu. Nezapomeňme zmínit i vysoký obsah vitamínů B1, B2, B3, B5, B6, E a vitaminu C.

Podporuje trávicí systém

Vzhledem k tomu, že cuketa má vysoký obsah vláknin, pročišťuje střeva, čímž přispívá i k přirozeným procesem detoxikace. Chrání ledviny, pomáhá při prevenci zánětů, má silný alkalizující účinek, její enzymy upravují trávení a funkci jater. Konzumována ve větším množství působí cuketa jako diuretikum a projímadlo, což přispívá k úspěchu diet.

Chrání před onemocněními

Jelikož má cuketa protizánětlivé účinky, pomáhá při zmírňování příznaků infekce močových cest, nebo žaludku, ale pomáhá i v případě vysokého krevního tlaku. Udržuje vyváženou hladinu tělesných tekutin, je účinná i při prevenci kornatění cév a kardio - vaskulárních chorob. Cuketa zajišťuje klidný spánek. Lze ji konzumovat i v případě únavy nebo skleslosti. Vitamín E, který se v ní nachází, váže volné radikály, zkrášluje pokožku, za což vděčí vysokému obsahu vody.

Může se konzumovat i syrová?

Nakolik je cuketa neutrální chuti, většina z nás ji připravuje vařenou nebo pečenou. Takto si však cuketa svůj obsah vitamínů nezachová. Směle ji konzumujme syrovou, připravme si z ní salát nebo ji přidejme do salátu. I děti si na ní pochutnají, pokud ji pokrájíme na kostičky spolu se žlutým melounem.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.