head

Duševní svěžest ve stáří a její udržení - Jak ji ovlivňuje stravování?

Duševní svěžest ve stáří nemusí být jen snem, konzumace ovoce a zeleniny může pomoci v prevenci před demencí, jako následkem onemocnění cév.
Duševní svěžest ve stáří nemusí být jen snem, konzumace ovoce a zeleniny může pomoci v prevenci před demencí, jako následkem onemocnění cév.
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravá strava pro střevo

Věděli jste, že stravování se nesmí podceňovat, protože hraje důležitou roli v tom, že jak budeme přemýšlet ve stáří? Avšak, co je to přesně, co nám prospívá? Dr. T. Colin Campbell, autor knihy Čínská studia zná odpověď.

Duševní svěžest ve stáří a její spojitost se stravováním je ústředním tématem knihy Čínská studie (The China Study), od autora Dr. T. Colin Campbella, ve které poukazuje na to, že problémy s pamětí, ztráta paměti, dezorientace a zmatenost (choroby paměti) nejsou samozřejmou součástí stáří, ale následkem stravování, což je nejdůležitější faktor životního stylu. Léky na zlepšení koncentrace a přípravky na stimulaci paměti jsou sice účinné, avšak namísto užívání těchto, bychom se měli raději zaměřit na obezřetné stravování.

Strava poškozujíci paměť

"Důvěryhodné vědecké výsledky podporují teorii, že jasné mysli se nemusíme vzdát ani ve stáří" - píše profesor Campbell, podle kterého existuje strava poškozujíci paměť. "V jedné z publikací známé Framingham Studie dospěli vědci k závěru, že zdraví cév vedoucí do mozku a z mozku, závisí na konzumovaných živin. Z toho vyplývající můžeme vyvodit ten závěr, že konzumace ovoce a zeleniny může pomoci v prevenci před demencí, než následkem onemocnění cév. Vědci zkoumali duševní zdraví a příjem živin u více než 5 000 starších lidí, a v tomto pozorování pokračovali další dva roky. Domnívali se, že riziko vzniku demence následkem onemocnění cév je nejvyšší u těch, kteří konzumují nejvíce tuků a nasycených tuků."

Co jíst?

"Z hlediska mírné duševní dotčenosti nejnovější výzkumy vykázaly, že vyšší hladiny vitaminu E v krvi jsou v opačném poměru se ztrátou paměti. Stejná je spojitost i co se hladiny vitaminu C a selenu týká, protože tyto dvě látky zmírňují aktivitu volných radikálů. Vitamíny E a C se nacházejí v podstatě výlučně v živinách rostlinného původu, naopak selen se ve stejném poměru nachází i rostlinách a také ve zvířatech" - pokračoval Campbell, který dodal, že podle studie, která byla provedena na 260 starších lidech ve věku mezi 65 a 90 let: "konzumace stravy obsahující méně tuků, nasycených tuků a cholesterolu, zároveň více uhlohydrátů, vlákniny, vitamínů (v první řadě kyselina listová, vitaminy C a E, karoteoidy) a minerálních látek (železo, zinek), je ve stáří důležitá nejen pro udržení všeobecného zdraví, ale i pro udržení duševní svěžesti ve stáří." Tento závěr je výhodný opět ve prospěch živin rostlinného původu, a živiny živočišného původu ponechává v nemilosti z pohledu optimálního fungování mozku."

Profesor Campbell mluvil s mnoha lidmi, kteří si často povzdechli - kéž by žili tak dlouho, než ti, kteří jsou zastánci zdraví, ale tak, aby si užili každou minutu: kouřením, konzumací svíčkové, a dělají to, co se jim zlíbí.

Autor knihy však nesouhlasí s tímto názorem: "Užívat si život - zvláště v druhé polovině života - je poněkud obtížné, pokud nám zrak a paměť už neslouží, ledviny také nepracují správně, nebo se nám lámou kosti, resp. jsou křehké. Já však doufám, že si dokážu užít každou minutu nejen nyní, ale i v budoucnu - v plném zdraví a bez jakékoliv závislosti na druhých."

Vyplatí se zamyslet na těmito slovy.

 

Zdroj:

https://knihy.abz.cz/prodej/cinska-studie

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.