head

Vitamin D a ploché břicho | Pomoc při hubnutí

vitamín D
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravá strava pro střevo

Vitamin D disponuje mnoha blahodárnými účinky: hraje důležitou roli  při zachování zdraví kostí, podporuje mozkovou činnost, chrání před vznikem některých nádorových onemocnění. Málokdo však ví, že vitamin D může pomoci i při hubnutí.

Vitamin D se rozpouští v tuku, vlivem slunečních paprsků se tvoří v pokožce, ale je možné ho přijímat i s některými potravinami nebo doplňky stravy. Jeho nejznámější vlastností je, že podporuje zdravý vývoj a růst kostí, včetně zubů. Pokud nemáme v organismu dostatečné množství vitaminu D, může snadněji vzniknout osteoporóza a různé problémy s klouby. Nedostatek vitaminu D kromě toho může souviset i s cukrovkou, depresí, onemocněním srdce a oslabením imunitního systému. Tím posledním se vysvětluje i to, že udržování potřebné hladiny vitaminu D, který posiluje imunitní systém, snižuje riziko vzniku rakoviny.

Pomáhá při hubnutí

Výzkumy dokazují, že nedostatek vitaminu D vede k zvyšování hmotnosti a ukládání tuků v oblasti břicha. Příčinou je to, že vitamin D hraje důležitou roli při odbourávání tuků a jejich uskladňování. Pokud jako doplněk diety zvýšíte příjem vitaminu D, úbytek hmotnosti bude větší a dostanete se blíže k vytouženému plochému bříšku. K dosažení ještě lepšího účinku diety, zvyšte i příjem vápníku a betakaroténu, například konzumací červeného a pomerančového ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.

Opalujte se s mírou

Doplnění vitaminu D můžete nejsnadněji vyřešit opalováním. Je třeba vědět, že přípravky na opalování zabraňují tvorbě vitaminu D. Pokud chcete doplnit svoje zásoby vitaminu D, opalujte se maximálně 15 minut v dopoledních hodinách nebo později odpoledne a na sluníčko si lehněte bez použití opalovacích olejů. Hladinu vitaminu D si můžete doplnit i konzumací mořských ryb, mléka, vajec, jater a hovězího masa.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.