head

Kvalitativní hladovění - Týká se mnoha lidí, ale málokdo o něm ví

Jaké jsou následky kvalitativního hladovění?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravá strava pro střevo

Kdo by si pomyslel o dobře stavěném člověku, že hladoví? Nikdo. V tomto případě se ve skutečnosti nejedná o nedostatek kalorií, ale o to, že jeho organismus stravováním nepřijímá důležité živiny. Je obětí kvalitativního hladovění.

O kvalitativním hladovění hovoříme tehdy, pokud přijímáme dostatek kalorií, ale náš organismus nedostane potřebné živiny ve správném poměru. Kvalitativní hladovění přináší se sebou rizika vzniku mnoha onemocnění a častokrát může vést i k nadváze.

Koho kvalitativní hladovění ohrožuje?

Kvalitativní hladovění je charakteristické především pro obyvatele vyspělých zemí, kteří přijímají nevyváženou, jednostrannou stravu a konzumují nezdravá jídla s nízkým obsahem živin. Jejich jídelníček je bohatý na uhlohydráty a nasycené tuky, které sice poskytují dostatek energie, ale organismu neposkytují dostatek vitamínů a minerálů potřebných pro jeho zdravé fungování. Tento druh výživy může vést k onemocněním v důsledku stavů z nedostatku a taková hladovka má mnohé škodlivé účinky na naše zdraví. Kvalitativní hladovění může ohrožovat i těch, kteří se stravují správně, ale trpí poruchou vstřebávání živin. Tyto poruchy absorpce mohou způsobit parazity a odpadní látky ve střevním systému i některá onemocnění střev, jakými jsou i ulcerózní kolitida a Crohnova choroba

Správný poměr

Ideální, vyvážený poměr kalorií pro zdravého, dospělého člověka představuje 45% sacharidů - uhlohydrátů, 30% tuků a 25% bílkovin. Posunutí poměrů (většinou směrem k jednoduchým uhlohydrátům), vede v důsledku zbytečných kalorií k nadváze. Nadměrný příjem uhlohydrátů přináší se sebou mnoho zdravotních problémů. Nekontrolovaná spotřeba cukru zvyšuje hladinu inzulínu v krvi, krevní tlak a tep, vyřazení cukru ze stravy proto přispívá ke snížení rizika srdečních onemocnění, přispívá k hubnutí, snížení hladiny LDL cholesterolu a triglyceridů.

Skryté cukry a tuky

Rafinovaný cukr výrobci přidávají do množství potravinových výrobků. Najdeme ho v nealkoholických nápojích, ovocných džusech, müsli, mléčných výrobcích, různých omáčkách, chlebu a pečivu, salámech, slaných chipsů a dokonce i v sterilované zelenině. Mražené polotovary, zmrzliny a sušenky obsahují velké množství nezdravého palmového oleje, zatímco jídla rychlého občerstvení, hotové salátové dresinky, instantní prášky (polévky, omáčky) jsou plné nasycených tuků.

Příliš mnoho tuku zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky, zvyšuje hladiny triglyceridů, hladiny LDL cholesterolu, snižuje ochranný HDL cholesterol, což může mít za následek vznik aterosklerózy, či trombózy. Transmastné tuky také hrají roli ve vývoji Alzheimerovy choroby a některých druhů rakoviny.

Kvalitativní hladovění a jeho další následky

Výsledkem nedostatku vitamínů a minerálů je mimo jiné únava, lámání nehtů, padání vlasů, pocit napětí, kazící se zuby a paradentóza. Několik příkladů: nedostatek zinku vede k pomalému hojení ran, zatím dokud nedostatek selenu se projevuje častými infekcemi. Nedostatek vitaminu B může způsobit dermatitidu, svalové křeče, astma, depresi a poruchy spánku, zatímco nedostatek bílkovin způsobuje ochabnutí svalstva, oslabení organismu, zhoršení fyzické a duševní výkonnosti.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.