Kdo by si pomyslel o dobře stavěném člověku, že hladoví? Nikdo. V tomto případě se ve skutečnosti nejedná o nedostatek kalorií, ale o to, že jeho organismus stravováním nepřijímá důležité živiny. Je obětí kvalitativního hladovění.
O kvalitativním hladovění hovoříme tehdy, pokud přijímáme dostatek kalorií, ale náš organismus nedostane potřebné živiny ve správném poměru. Kvalitativní hladovění přináší se sebou rizika vzniku mnoha onemocnění a častokrát může vést i k nadváze.
Kvalitativní hladovění je charakteristické především pro obyvatele vyspělých zemí, kteří přijímají nevyváženou, jednostrannou stravu a konzumují nezdravá jídla s nízkým obsahem živin. Jejich jídelníček je bohatý na uhlohydráty a nasycené tuky, které sice poskytují dostatek energie, ale organismu neposkytují dostatek vitamínů a minerálů potřebných pro jeho zdravé fungování. Tento druh výživy může vést k onemocněním v důsledku stavů z nedostatku a taková hladovka má mnohé škodlivé účinky na naše zdraví. Kvalitativní hladovění může ohrožovat i těch, kteří se stravují správně, ale trpí poruchou vstřebávání živin. Tyto poruchy absorpce mohou způsobit parazity a odpadní látky ve střevním systému i některá onemocnění střev, jakými jsou i ulcerózní kolitida a Crohnova choroba
Ideální, vyvážený poměr kalorií pro zdravého, dospělého člověka představuje 45% sacharidů - uhlohydrátů, 30% tuků a 25% bílkovin. Posunutí poměrů (většinou směrem k jednoduchým uhlohydrátům), vede v důsledku zbytečných kalorií k nadváze. Nadměrný příjem uhlohydrátů přináší se sebou mnoho zdravotních problémů. Nekontrolovaná spotřeba cukru zvyšuje hladinu inzulínu v krvi, krevní tlak a tep, vyřazení cukru ze stravy proto přispívá ke snížení rizika srdečních onemocnění, přispívá k hubnutí, snížení hladiny LDL cholesterolu a triglyceridů.
Rafinovaný cukr výrobci přidávají do množství potravinových výrobků. Najdeme ho v nealkoholických nápojích, ovocných džusech, müsli, mléčných výrobcích, různých omáčkách, chlebu a pečivu, salámech, slaných chipsů a dokonce i v sterilované zelenině. Mražené polotovary, zmrzliny a sušenky obsahují velké množství nezdravého palmového oleje, zatímco jídla rychlého občerstvení, hotové salátové dresinky, instantní prášky (polévky, omáčky) jsou plné nasycených tuků.
Příliš mnoho tuku zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky, zvyšuje hladiny triglyceridů, hladiny LDL cholesterolu, snižuje ochranný HDL cholesterol, což může mít za následek vznik aterosklerózy, či trombózy. Transmastné tuky také hrají roli ve vývoji Alzheimerovy choroby a některých druhů rakoviny.
Výsledkem nedostatku vitamínů a minerálů je mimo jiné únava, lámání nehtů, padání vlasů, pocit napětí, kazící se zuby a paradentóza. Několik příkladů: nedostatek zinku vede k pomalému hojení ran, zatím dokud nedostatek selenu se projevuje častými infekcemi. Nedostatek vitaminu B může způsobit dermatitidu, svalové křeče, astma, depresi a poruchy spánku, zatímco nedostatek bílkovin způsobuje ochabnutí svalstva, oslabení organismu, zhoršení fyzické a duševní výkonnosti.