head

Léčivá zelenina: Jak chrání naše zdraví?

Jak chrání léčiva zelenina naše zdraví?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravá strava pro střevo

Mnozí o tom nevědí, ale i zelenina má své léčivé účinky. Několik studií potvrdilo, že její konzumací se můžeme s větší pravděpodobností vyhnout některým onemocnění a navrátit tak své zdraví. Zařazením léčivé zeleniny do svého jídelníčku si můžeme být jisti, že tím zajistíme svému organismu důležité živiny potřebné pro jeho zdravé fungování.

Léčiva zelenina přijímána v dostatečném množství a kvalitě, obsahuje životně důležité živiny, pomocí kterých se můžeme vyhnout stavům nedostatků a s nimi souvisejícími obtížemi, či chorobami.

Zelenina a její účinek na organismus

Antioxidační účinné složky léčivé zeleniny se považují za bojovníky proti volným radikálům způsobujícím kardiovaskulární onemocnění, rakovinu, předčasné stárnutí buněk a vrásčitost pokožky. Za svůj účinek na ochranu zdraví a prevenci nemocí vděčí především tomuto, dále vděčí svým flavonoidům, které se nacházejí ve slupkách a jádrech ovoce a zeleniny. Strava bohatá na flavonoidy posiluje imunitní systém, chrání srdečně - cévní systém, zabraňuje oxidaci mastných kyselin a snižuje hladinu cholesterolu. Kromě toho mají flavonoidy protizánětlivý účinek, chrání před virovými a bakteriálními infekcemi a disponují i ​​antialergenními účinky.

Léčivá zelenina

Jezme co nejvíce zeleniny zelené barvy, jakou je špenát, brokolice, růžičková kapusta, okurky, salát, rukola a kadeřavá kapusta. Například, léčivé účinky špenátu se díky jeho flavonoidům s antioxidačním účinkem využívají i jako prevence proti rakovině. Zelí snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, každý plátek česneku se považuje za lék. Rajčata jsou bohatým zdrojem lykopenu, který má schopnost posílit imunitu. Červená řepa je vynikajícím detoxikantom, podporuje funkci jater, pomáhá při chudokrevnosti a má alkalizující účinek. Petržel je výborným prostředkem v boji proti infekcím, díky velkému množství v něm obsaženého chlorofylu se účastní na neutralizaci škodlivých mikroorganismů (houby, bakterie) a pomáhá předcházet infekcím močových cest. Konzumujme černou ředkvičku a červenou řepu - bohaté na selen, luštěniny s vysokým obsahem mědi a svými léčivými účinky pomohou tělu i pšeničné klíčky nabité vitaminem E.

Věděli jste?

Léčivá zelenina je nejen účinným prostředkem detoxikace, ale díky svému protizánětlivému účinku dokáže pomoci i v léčbě zanícených částí organismu.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.