head

Léčivé účinky okurky - znáte je? My Vám je prozradíme!

Věděli jste o tom, že léčivé účinky okurky jsou rozmanité?
Věděli jste o tom, že léčivé účinky okurky jsou rozmanité?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravá strava pro střevo

Okurka nepatří vysloveně mezi léčivé rostliny, avšak přece jen disponuje takovými zdraví chránícími vlastnostmi, pro které bychom ji tam mohli zařadit. A proč by se měla okurka dostat na náš talíř, Vám představíme za krátkou chvilku. Podívejme se na to, jaké jsou léčivé účinky okurky.

Okurka je vysloveně bohatá na vitamíny K a C, jakož i na draslík, nepostradatelný pro normální činnost srdce. Konzumací okurky dodáváme organismu i významné množství železa, hořčíku, fosforu a vitamínu B6. Nakolik disponuje alkalizujícími účinky, vysloveně pomáhá upravit acido - bazickou rovnováhu. Vzhledem k vysokému množství antioxidantů, je výborná i proti volným radikálům, způsobujícím záněty, předčasné stárnutí, resp. rakovinu. Léčivé účinky okurky však tímto zdaleka nekončí.

Chrání ledviny

Díky svému močopudnému účinku, okurka pomáhá předcházet při vytváření močového písku a močových kamenů, zlepšuje funkce ledvin a pročišťuje močové cesty, odstraňuje otoky.

Stimuluje trávení

Obsah enzymů a rostlinných vláknin pomáhá při trávení, podporuje funkce jater a metabolismus. Jelikož 90% obsahu okurky tvoří voda, lze ji úspěšně použít i při detoxikačních kúrách. Právě proto je okurka s nízkým obsahem kalorií doporučována i při dietách.

Pro diabetiky

Denní konzumace okurky prospívá diabetikům, nakolik účinné látky nacházející se ve slupce stimulují činnost slinivky, čímž regulují hladinu krevního cukru.

Chrání srdce

Díky svému vysokému obsahu draslíku může okurka pomáhat při prevenci a léčbě srdečních onemocnění, protože snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. K tomuto je třeba denně zkonzumovat alespoň půl kila okurek.

Účinek okurky na pokožku

Pokud jsou naše oči unavené, oteklé, zchlaďte jejich plátkem okurky. Přiložme si plátek na zavřené oční víčko na 10 minut a zaručí nám to odpočinutý pohled. Okurka disponuje protizánětlivými vlastnostmi, proto se může použít i v případě vyrážek a akné. Pokožka nám bude za to vděčná.

Na vlasy a nehty

Křemík, nacházející se v okurce posiluje nehty a vlasy a obsah síry podněcuje a urychluje růst vlasů.

Čerstvý dech

Přiložme si plátek okurky na jazyk, následně ho jazykem pritlačme k patru. Tímto způsobem můžeme snížit množství bakterií v ústní dutině, které jsou odpovědné za zápach z úst.

Proti svalové horečce

Pomáhá při uvolnění svalů a takto zmírňuje svalovou horečku a bolest.

Proti kocovině

Pokud konzumujeme před spaním okurku, můžeme se vyhnout mučivé kocovině. Díky vysokému obsahu vitamínu B a elektrolytů velmi rychle odstraní bolesti hlavy.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.