head

Enzym laktáza a intolerance laktózy - jaká je spojitost?

 Nedostatek enzymu laktáza: kvůli tomuto vzniká intolerance laktózy
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravá strava pro střevo

Příznaky intolerance laktózy, která je způsobena nedostatečným množstvím nebo absencí enzymu laktáza , jsou nepříjemné, dá se jim však celkem snadno předejít. I když se v podstatě jedná o neléčitelný stav, získanou nebo druhotnou intoleranci laktózy odstranit můžeme.

Intolerance laktózy (nesnášenlivost) se objeví tehdy, pokud se v organismu sníží nebo úplně přestane tvorba enzymu laktáza, který je zodpovědný za rozklad laktózy (mléčného cukru). Mléčný cukr přijatý mléčnými výrobky se v tomto případě nedokáže strávit, v tlustém střevu se dostane do reakce s bakteriemi střevní flóry, co způsobí těžkosti trávicího traktu. Je velmi důležité, abychom si intoleranci laktózy nespletli s alergií na mléko, co je mnohem vážnější stav. Při alergii na mléko produkuje organismus protilátky proti mléčné bílkovině, následkem čeho vzniká podráždění v krku, svědění, vyrážky ekzémového charakteru, astmatické příznaky, ale i těžkosti typické pro intoleranci laktózy, které jsou následující:

  • průjem

  • zvracení

  • bolest břicha

  • nadýmání

  • křeče v břichu

  • nadměrná plynatost

Tyto příznaky se objeví přibližně půl hodiny po konzumaci mléka nebo mléčných výrobků. Pokud přestaneme přijímat potraviny, které způsobují intoleranci, těžkosti se více neobjeví.

Co je příčinou nedostatku enzymu laktáza?

Nedostatek enzymu laktázy může mít tři příčiny. První a naštěstí nejméně častou, je vrozená intolerance laktózy. V tomto případě se  v tenkém střevu novorozence neprodukuje enzym laktáza, co má jednoznačně genetický původ. Dobrou zprávou však je, že se na to můžeme připravit, protože dědičnost se objevuje pouze v případě, pokud oba dva rodiče mají od narození intoleranci laktózy. O primární intoleranci laktózy můžeme hovořit tehdy, když se po skončení období přikrmování značně sníží tvorba laktázy, co je hlavní příčinou intolerance laktózy v dospělosti. Sekundární intoleranci laktózy, tedy získaný nedostatek laktázy (nebo její nedostatečnou tvorbu) způsobuje nějaké onemocnění, užívání léků (zejména antibiotika)  nebo nějaké zranění. Časté jsou případy nedostatku laktázy z důvodu Crohnovy nemoci , celiakie , chronického zánětu tenkého střeva, ale na příčině může být i nadměrné rozmnožení některých patogenních bakterií v střevní flóře.

Nevěřme sebediagnostice

Není pochyb o tom, že uvedené příznaky si všimneme po konzumaci mléka nebo mléčných výrobků, a proto si právem myslíme, že se jedná o nedostatek enzymu laktáza. Měli bychom však vědět, že i jiné změny nebo onemocnění, mohou způsobovat podobné příznaky. Proto pro jistotu konzultujme s odborníkem, který pomocí jednoduchých testů dokáže se stoprocentní jistotou potvrdit nebo vyvrátit intoleranci laktózy.

Jaké je řešení?

Při primární intoleranci laktózy můžeme užívat léky s obsahem enzymu laktáza nebo v závislosti od míry intolerance můžeme změnou stravovacích návyků příznakům předejít. Změna stravovacích návyků je vlastně experimentování: je třeba sledovat, které potraviny a v jakém množství těžkosti vyvolávají. Většinou pacienti s intolerancí laktózy menší množství mléka (mléčných výrobků) ještě tolerují, přírodní jogurty mohou bez obav konzumovat. Dávejme pozor na to, abychom po vynechání mléčných výrobků doplnili vápník, draslík a železo z jiných zdrojů! Sekundární intoleranci laktózy léčíme léčbou onemocnění, které ho způsobuje.

Pomohou probiotika

Mezi probiotickými bakteriemi, které jsou hlavní stavební složkou střevní flóry, existují kmeny (např.Lactobacillus acidophilus), které enzym laktázu produkují nebo vylučují. Proto je v případě intolerance laktózy dobré užívat synbiotika, která obsahují pro - i  prebiotika nebo konzumovat jogurty s obsahem probiotik. Probiotika navíc pomáhají obnovit zdraví sliznice střev. Je to důležité, protože poškození sliznice může způsobit sekundární intolerance laktózy, ale platí to i naopak. Intolerance laktózy může způsobit poškození sliznice střev.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401057/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031164/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11157352

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.