head

Nesahejte hned po sladkostech

Nesahejte hned po sladkostech
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravá strava pro střevo

Stres, nervozitu a únavu se mnozí z nás snaží kompenzovat jídlem. V těchto případech konzumují většinou potraviny, které jsou bohaté na cukr a sacharidy a které se snadno stanou návykovými. V tom případě vzniká přejídání, co v krátkém čase vede k obezitě a následně, pro nadváhu ke vzniku onemocnění. Touha po některé chuti nebo jídle  může být i signálem nedostatku živin v našem organismu. I v tomto případě máme na výběr, pokud lákavá, ale nezdravá jídla nahradíme zdravými!

Sladkosti

Je důležité vědět, že přítomnost candidy přispívá k chuti na sladké. Je to opakující se proces, protože čím více sladkostí sníme, tím více se houby rozmnoží. Může se stát, že chuť na sladké je způsobena nedostatkem fosforu nebo chromu, nebo nízkou hladinou tryptofanu. V posledních dvou případech při chuti na sladké jezme raději ovesné vločky, datle, dýňová nebo slunečnicová semínka nebo arašídy, zatímco fosfor můžeme nahradit i sladkou stévií. Velmi  častým jevem je, že vinou nepravidelného stravování se vytvoří závislost od sladkého, které se však snadno můžeme zbavit, pokud alespoň 4-5-krát denně konzumujeme menší množství jídla - tím totiž můžeme omezit kolísání hladiny cukru v krvi.

Čokoláda

V případě nedostatku draslíku, hořčíku nebo mědi můžeme mít chuť na čokoládu, ale je pravděpodobnější, že si jenom chceme napravit svoji špatnou náladu. Tyramin a anandamid, který je v čokoládě obsažený, stupňují tvorbu antidepresivního serotoninu a tím se během její konzumace navodí pocit štěstí, a hořčík a kofein přispěje ke zlepšení naší celkové pohody.

Protože je čokoláda vynikajícím antioxidantem,  nemusíme se jít vzdát úplně: konzumujme ji s mírou a vyberme si takovou, jejíž obsah kakaa je alespoň 70%.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.