head

Důvody proč jíst sladké brambory!

Sladké brambory si můžeme připravit na mnoho způsobů
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravá strava pro střevo

O sladkých bramborách jsme již mnoho slyšeli. Možná jsme je i ochutnali, přesto však víme o nich jen málo. Jakož i jejich název napovídá, mají jemnou, nasládlou chuť (díky vysokému obsahu sacharidů), avšak s klasickými bramborami nemají nic společného. My je však oblibujeme ne pro jejich botanické zařazení. Tato zvláštní rostlina totiž výborně chutná a je mimořádně zdravá.

Sladké brambory nemají s běžnými bramborami, kromě svého názvu, nic společného, ​​protože jsou to hlízy rostliny batáty. A přestože mají podobný tvar, patří do čeledi pupencovitých. Sladké brambory jsou nenáročné na pěstování, pěstují se především pro své jedlé, kořenovité hlízy, ale využívají se i jejich jemné a mladé listy.

Co obsahují sladké brambory?

Sladké brambory (Ipomoea batatas) pocházejí původem ze Střední Ameriky. Chuťově připomínají dýni na pečení a kaštany. V mnoha zemích se v gastronomii považují za základní surovinu, připravují se stejně, jako klasické brambory. Ukrývají v sobě mimořádně výživné, a cenné vitamíny, také hodnotné minerální látky. Obsahují vysoký podíl vitamínu C, B a E a beta-karotenu. Zároveň obsahují zinek, hořčík, vápník, sodík, železo a selen. Na rozdíl od většiny rostlin jsou výjimečné velkým množstvím proteinu a nízkým obsahem kalorií. Vlákniny v nich obsažené rychle vyvolávají pocit sytosti, proto mohou být skvělým pomocníkem i při hubnutí.

Sladké brambory a jejich účinky

Vzhledem k významnému množství vlákniny mají pozitivní účinek na trávení, očišťují střeva a pomáhají předcházet zácpě. Sladké brambory snižují hladinu cholesterolu a regulují hladinu cukru v krvi, čímž zabraňují vzniku cukrovky. Draslík podporuje správné fungování srdce, jeho antioxidanty bojují proti škodlivým volným radikálům, posilují imunitní systém a zpomalují proces stárnutí. Beta-karoten účinně chrání zrak, zatímco sodík pomáhá regulovat krevní tlak. Hořčík přispívá ke snížení únavy a zinek podporuje hojení ran, napomáhá syntéze hormonů, díky svému antibakteriálnímu účinku podporuje hojení pokožky s akné a ekzémem.

Jak připravit sladké brambory

Můžeme je připravit mnoha způsoby, podobně jako klasické brambory. Sladké brambory si můžeme vychutnat jako hranolky, bramborové pyré, bramborový salát, a výborně chutnají i pečené. Hodí se jako přísada do polévek a specialit jako je guláš a při troše fantazie si z nich dokážeme připravit i chipsy, muffiny, sušenky, či dokonce i chutné koblihy. Recepty připravené ze sladkých brambor nemají konce kraje, nechme se inspirovat internetem.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.