head

Seznamte se se stravou pro zdravé srdce!

Co jíst, abychom měli zdravé srdce?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravá strava pro střevo

V souvislosti s pojmenováním strava pro zdravé srdce není řeč o tom, že bychom se měli něčeho zříci, ale abychom ho nahradili něčím lepším. Co by měli konzumovat ti, kteří chtějí udělat něco pro své srdce a oběhovou soustavu?

Většina z nás ví, že příčiny kardio-vaskulárních onemocnění se ukrývají v první řadě ve stravě. Nezdravé jídla (bohaté na nasycené tuky, sodík, bílou mouku a cukr), mohou také přispět k tomu, abychom hazardovali se zdravím našeho srdce. Zavedením stravy pro zdravé srdce můžeme nejen předejít onemocněním, ale můžeme zlepšit stav už i při vzniklých onemocněních.

Co jíst, pokud chceme udělat něco pro naše srdce?

Strava pro zdravé srdce ani náhodou nemusí být jednostranná, naopak, může být docela rozmanitá. Doporučuje se místo ztuženého tuku použít řepkový nebo olivový olej, namísto smetanové zálivky na salát použít zálivku z bylinného octa a oleje, namísto brambor pečených na oleji vyzkoušejme brambory upečené ve slupce - však jsou to všechny chutná jídla? Pokud konzumujeme namísto brambor pečených na oleji, brambory pečené ve slupce, tak jsme už podstatně přispěly ke snížení rizika kardio-vaskulárních onemocnění. 200 g pečených brambor obsahuje 24 g tuku, oproti tomu brambory upečené ve slupce obsahují pouze 0,2 g tuku. Snížení příjmu soli působí také příznivě na naše srdce, nadměrné množství soli jednoznačně zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku, mozkové příhody a infarktu myokardu. Odborníci doporučují konzumaci 3-7 mg soli denně (což odpovídá přibližně 1 čajové lžičce).

Zdravé tuky

Ze stravy pro zdravé srdce není nutné vynechat tuky, zcela postačí dbát na jejich kvalitu. Konzumujme rostlinné oleje bohaté na nenasycené mastné kyseliny a z nich připravené rostlinné tuky co nejčastěji, aby se náš organismus dostal k co největšímu množství omega 3 mastných kyselin. Omega 3 mastné kyseliny snižují krevní tlak a regulují srdeční rytmus a obsah triglyceridů v krvi, čímž nás chrání před trombózou. Bohaté na nenasycené mastné kyseliny jsou: avokádo, mandle, ořechy, oříšky, kešu oříšky, konopná semínka, slunečnicová semínka, dýňová jadérka a lněná semínka. Naproti tomu trans tuky hrají důležitou úlohu nejen při vzniku zúžených cév, ale i při vzniku Alzheimerovy choroby a některých druhů rakoviny. Kojením se dostanou i do organismu dítěte.

Zdravé sacharidy - uhlohydráty

Sacharidy - uhlohydráty - jsou pro nás životně důležité, bez nich naše tělo prakticky nemůže fungovat. Pro naše tělo však nejsou důležité jednoduché cukry (mono- a disacharidy), ale složené cukry (polysacharidy), jako je například škrob. Po konzumaci jednoduchých cukrů se hladina cukru v krvi náhle zvýší, ale stejně rychle i klesne. Triglyceridy jsou také jedním z druhů tuků, jejichž hladina se navzdory všeobecné mínke nezvyšuje kvůli jídlům bohatým na tuky, ale kvůli stravě bohaté na jednoduché cukry - sacharidy. Složené cukry se odbourávají pomaleji, do krve se tak dostávají pomaleji a transportují energii mnohem rovnoměrněji. Takové složené cukry obsahují celozrnné obilniny - s vysokým obsahem antioxidantů, fytoestrogenu a fytosterolu - které účinně chrání koronární tepny. Celozrnné obilniny jsou navíc bohaté na vlákninu, jejich pravidelná konzumace pomáhá při trávení tuků, čímž regulují hladinu LDL cholesterolu, který poškozuje cévy. Přečtěte si recepty zařazeny do stravy pro zdravé srdce!

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.