head

Ovesné vločky na snídani, abychom se celý den cítili dobře

Účinky ovesných vloček | Jsou skutečně tak zdravé?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravá strava pro střevo

Existuje pouze několik snadno použitelných potravin s léčivým účinkem, než jakými jsou ovesné vločky. Nejlepší je, pokud je konzumujeme k snídani, ale vyplatí se je konzumovat kdykoliv během dne: obsahují mimořádně velké množství vlákniny, co je hlavní příčinou toho, že zlepšují trávení, zaženou únavu a celkově zlepšují náladu.

Ovesné vločky, které se získávají z ovesných zrn pařením a válením disponují všemi blahodárnými účinky čerstvého zrna. Za svoji zaslouženou popularitu vděčí tomu, že je jejich příprava snadná a mohou se konzumovat samostatně nebo jako doplněk mnoha pokrmů.

Blahodárné složky

Jednoduše skvělé: i takto bychom mohli charakterizovat ovesné vločky, které patří mezi nejpopulárnější a nejzdravější snídaně. To však neznamená, že jsou užitečné pouze po ranním probuzení: ve skutečnosti se konzumace ovesných vloček doporučuje kdykoliv během dne. Jako většina obilovin, tak i oves, proto i ovesné vločky, obsahují složky, které jsou pro organismus velmi důležité. Obsahují zejména vitaminy skupiny B, zinek, fosfor, vápník, draslík, mangan, měď, železo a esenciální aminokyseliny. Pokud bychom chtěli určit pořadí důležitosti složek ovesných vloček, nejdůležitější by byl obsah vlákniny, protože většina jejich blahodárných účinků je ovlivněna právě jimi.

Úžasná vláknina

Potravinové vlákniny http://www.magazin-zivotni-styl.com/cisteni-strev/vlaknina a působení ovesných vloček mají příznivý vliv na trávicí systém i na samotné trávení. Vsáknou do sebe nahromaděné toxiny v tlustém střevu a téměř doslova  „seškrabou“ ze stěn střeva zachycené usazeniny, čím ovesné vločky přispívají k přirozené detoxikaci  organismu a také k očistě střev. Odstraní zácpu  a chrání sliznici střev, čím snižují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Vláknina rozpustná ve vodě kromě toho zpomaluje vstřebávání, co je důležité proto, že díky tomu po jídle náhle nezvýší hladinu cukru v krvi. Znamená to i to, že ovesné vločky mohou být velmi užitečné pro pacienty, kteří trpí cukrovkou. A to ještě není vše: vláknina má důležitý úkol i při snížení hladiny cholesterolu, a proto není náhoda, že podle výzkumů  konzumace ovesných vloček příznivě ovlivňuje i zdraví srdce a cév.

Můžeme je použít i k hubnutí

Protože ovesné vločky zlepšují látkovou výměnu, přispívá jejich konzumace k úspěšnosti diety. Jejich další výhodou je, že způsobují pocit plnosti. Proto po snídani bohaté na ovesné vločky budeme během dne pravděpodobně jíst méně, díky čemu snadněji dosáhneme i vytoužené ploché bříško

Zlepšují náladu

Jako základní zdroj sacharidů nám ovesné vločky dodají energii, zvýší fyzický výkon a kyselina pantotenová a vitaminy skupiny B, které se v nich nacházejí, zklidňují nervový systém.

Účinné i při vnějším použití

Připravme si zábal z ovesných vloček. Použijme 2 polévkové lžíce mletých ovesných vloček, stejné množství teplé vody a malé množství medu a jogurtu. Přidejme ještě i rozpuštěné bambucké máslo  velikosti  hrášku. Touto hmotou můžeme účinně léčit suchou pleť s ekzémem. Jejich protizánětlivé, antioxidační složky nám zase mohou pomoci při zpomalení stárnutí pleti. Můžeme z nich udělat i peeling na pokožku obličeje. K pomletým ovesným vločkám v tomto případě přidejme trochu medu a několik kapek citronové šťávy. Hotový „produkt” můžeme účinně aplikovat na mastnou pleť s vyrážkami.

Mouka z ovesných vloček

Ovesnou mouku si můžeme udělat i sami v  domácích podmínkách. Stačí, pokud si ovesné vločky pomeleme například na mlýnku na kávu. Proč je dobré, abychom si udělali ovesnou mouku? Protože je stejně zdravá jako ovesné vločky, ale i proto, že její využití v kuchyni v této formě nabízí více možností: můžeme v ní obalovat, použít na zahuštění, ale výborná je i jako základní surovina při přípravě zákusků.

Stačí denně 10 dkg

V zájmu udržení svého zdraví stačí, pokud denně zkonzumujeme 10 dkg ovsa.

Zdroje:

 

http://journals.lww.com/americantherapeutics/Abstract/2007/03000/Oat_derived___Glucan_Significantly_Improves_HDLC.15.aspx

http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=54

http://www.medicalnewstoday.com/articles/270680.php

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.