head

Vitamín B12: netrpme jeho nedostatkem!

Vitamin B12 podporuje činnost imunitního systému a zmírňuje příznaky deprese
Vitamin B12 podporuje činnost imunitního systému a zmírňuje příznaky deprese
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravá strava pro střevo

Chronická únava, častá bolest hlavy a opakující se infekční onemocnění jsou prvním příznakem nedostatku vitaminu B12. Vyplatí se tyto příznaky brát vážně, protože nedostatek tohoto vitamínu může z dlouhodobého hlediska vést ke chudokrevnosti, případně může způsobit vážné onemocnění cév.

I přesto, že se nedostatek vitaminu B12 vyskytuje nepopiratelně ve větší míře u vegetariánů, zvláště u těch, kteří jsou zastánci veganského stravování, ve skutečnosti se může objevit u kohokoli. Ze začátku nezpůsobuje žádné závažné potíže, pokud se však nedostatek vitaminu stane chronickým, může způsobit vážnější zdravotní problémy.

Proč je vitamin B12 potřebný?

Vitamin B12 je potřebný při dělení buněk, hraje důležitou roli při zdravém fungování nervového a imunitního systému, zpomaluje pokles duševních schopností, zmírňuje stres a je nezbytný pro tvorbu krve.

Z důvodu nedostatku vitaminu B12 se může objevit chudokrevnost. Je to proto, že se zpomalí dělení buněk kostní dřeně a v červených krvinkách se sice zvýší obsah hemoglobinu, avšak ty odumírají ve větším množství, než je to obvyklé. Výsledkem toho je nźka hladina hemoglobinu v krvi. Stejně je důsledkem nedostatku vitamínu B12 vysoká hladina homocysteinu - aminokyseliny, což může přispět ke vzniku onemocnění cévní soustavy, tedy i k zúžení cév, srdečnímu infarktu, mrtvici a trombóze. Homocystein se totiž ukládá na stěnách cév a snižuje jejich průměr.

Jelikož vitamín B12 hraje důležitou roli i při tvorbě myelinu, který zajišťuje správný přenos nervových impulzů mezi nervovými buňkami, pokud se jeho množství sníží, může to vést k problémům s nervovou soustavou a může urychlit vznik stařecké demence. Dále podporuje činnost imunitního systému, zmírňuje depresi, dokonce může přispět i ke zdraví nehtů, pokožky a vlasů a urychlit léčbu herpesu, seborey a aftů.

Onemocnění a výživa

Jelikož náš organismus dokáže získat vitamin B12 - především jeho aktivní formu - výhradně z potravin živočišného původu, pokud tyto nekonzumujeme, dříve či později se nedostatek vitaminu projeví. Může se tak stát i tehdy, pokud se v žaludku netvoří dostatek vnitřního faktoru (intrinsic factor - IF), bez kterého se vitamín B12 nedokáže zužitkovat. Na pozadí tohoto problému může být zánět žaludku, nádor, částečné odstranění žaludku, Crohnova choroba, vředy, ale i přítomnost střevních parazitů. K problémům se vstřebáváním vitamínu může přispět i narušení rovnováhy střevní flóry, užívání některých léků (např. antacida) nebo zánět slinivky břišní.

Nejčastější příznaky:

Často si nedostatek vitaminu B12 ani nevšimneme, protože jeho první příznaky nebereme vážně. Proto je velmi důležité, abychom znali počáteční příznaky nedostatku, které jsou následující:

  • únava bez příčiny,
  • chronická únava, deprese,
  • časté infekční onemocnění,
  • svědící jazyk,
  • nervozita, podrážděnost,
  • poruchy spánku,
  • bolesti hlavy.

Později se může objevit chudokrevnost, která je charakteristická i bledostí.

Vitamín B12 v potravinách

Pokud je nedostatek vitaminu B12 způsobený jeho nedostatečným příjmem, postačí zvýšit příjem potravin živočišného původu. Každý druh červeného masa je bohaté na vitamín B12, ale dobrou volbou jsou i vajíčka, bílé maso, ryby, dokonce i kaviár. V aktivní formě ho obsahují i ​​mléčné výrobky, především kvašené - fermentované sýry. Samozřejmě, v případě poruch se vstřebáváním je třeba najít příčinu tohoto problému, v opačném případě ani příjem většího množství vitamínu B12 nepřinese požadovaný účinek.

Jak mohou konat vegani?

Ti, kteří vůbec nekonzumují potraviny živočišného původu, si mohou zajistit potřebné množství vitamínu B12 jiným způsobem. Jedním z řešení je vitamin B12 v tabletách, nebo i potravinami rostlinného původu obohacené o tento druh vitamínu. Řešením mohou být i některé druhy planě rostoucích hub. Podle vědců japonské univerzity v Tottori jsou houby kuřátko a trychtýř trubkovitý nejsnáze dostupným zdrojem vitaminu B12 pro evropské vegany.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23419403
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/
http://www.nhs.uk/conditions/Anaemia-vitamin-B12-and-folate-deficiency/Pages/Introduction.aspx

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.