head

Zdravá výživa: mnohem více než jen slogan

Mezi základní zásady zdravé výživy patří nepochybně zajištění ideálního příjmu kalorií
Mezi základní zásady zdravé výživy patří nepochybně zajištění ideálního příjmu kalorií
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný specialista pro náuku o výživě
Téma: Zdravá strava pro střevo

K tomu, aby nás onemocnění obcházeli, nebo, abychom získali zpět ideální fungování organismu, je nepochybně důležitá zdravá výživa. Přestože organismus funguje obecně, ve skutečnosti to pokrývá jistá pravidla. Tyto jsme pro vás sesbírali, abyste byli blíže k ideálnímu stravování.

Které jsou zdravé potraviny a které jsou ty, kterým je lepší vyhnout se raději? Jak mohu udělat zdravým své stravování? Mnozí si kladou tyto otázky, a to právem. Zdravá výživa je pojem, který se často mění. Je těžké orientovat se v měnících se teoriích a ve výsledcích nových a nových výzkumů. Vždyť si jen vzpomeňme na to, že dlouhá léta doporučovali namísto másla konzumovat margarín, dokud neukázalo, že hydrogenované rostlinné oleje škodí krevnímu oběhu a mohou způsobit i jiné zdravotní problémy.

Co je základem zdravé výživy?

Nejprve je třeba si ujasnit, že jistá část zdravé výživy se týká každého, zároveň, je ale v mnoha ohledech šitá na míru. Z velké části závisí na zdraví, věku, způsobu života, případných onemocnění, orgánových změn a na medikamentózní léčbě. Základem zdravé výživy je, že třeba zohlednit každý faktor.

Například, pokud trpíme chudokrevností, je třeba zvýšit příjem železa výživou, pokud ale někdo trpí hemokromatózou, strava bohatá na železo je pro něj nebezpečná.

Mezi základní zásady zdravé výživy patří nepochybně zajištění ideálního příjmu kalorií, který je třeba přizpůsobit denní spotřebě energie - kromě odstranění podvýživy. Obecně se dá říci, že průměrný dospělý člověk dokáže udržovat svou váhu přijetím 2000 kcal denně.

K dispozici máme mnoho takových potravin, které mají nízký obsah kalorií, a přece obsahují pro organizmus nezbytné živiny. Takové jsou například tzv. husté výživy a superpotraviny - jejich kombinace je důležitou složkou zdravé výživy. Jejich společným znakem je, že obsahují v ideálním poměru bílkoviny, uhlohydráty, tuky, vitamíny, minerální látky, vlákniny, antioxidanty a stopové prvky. Podstatou je rozmanitost, vždyť nadarmo je pomeranč plný prospěšných látek, přece by nemělo význam existovat jen na tomto ovoci.

Co potřebujeme jen v omezeném množství?

Zdravou výživu nemůžeme specifikovat jen tak, že se jedná o to, co přijímá organismus, ale i tím, konzumaci čeho bychom měli omezit.

Sodík: denně přijměme maximálně 2300 mg, což se rovná přibližně jedné čajové lžičky soli. Osoby nad 50 let, nebo osoby trpící vysokým krevním tlakem, cukrovkou, onemocněním ledvin by měli dávku snížit na 1500 mg denně.

Nasycené tuky: poměr přijatých živočišných tuků by neměl přesáhnout 10 procent přijatých kalorií, ale nejlepším řešením je zvolit si potraviny s obsahem nenasycených tuků. Tyto najdeme ve větším množství v rostlinných olejích, olejnatých semenech, v avokádu, olivách, řepkovém oleji. Z energetické potřeby jedno procento tvoří příjem trans-tuků, což je v průměru 20 kcal. Je to tak málo, že je jednodušší vyřadit z jídelníčku tyto tuky, připravené umělým ztužením nenasycených tuků - jako margarín.

Cukr: vyhýbejme se přípravkům, které obsahují bílou mouku, bílý cukr, resp. obsahují ve větším množství sodík.

A co konzumovat ve větším množství

Bez ohledu na to, že se musíme snažit o zařazení superpotravin do jídelníčku, nezapomínejme ani na jednoduše dosažitelné zdravé potraviny. Vybírejme si zeleniny s tmavě zelenými listy a červeným, resp. oranžovým ovocem. Podle možnosti konzumujme produkty z celozrnné mouky, mléko, přírodní jogurty, kavkazský kefír. V případě intolerance na mléko se rozhodněme pro sójové mléko.

Několikrát týdně konzumujme ryby, bílé maso, vajíčka, luštěniny, nesolené syrové olejnaté semínka, podle možnosti to střídejme, ne každý den. Vzhledem k tomu, že obsah kalorií zmíněných semínek je značně vysoký, postačí z nich sníst pár kousků jen.

Nestačíme dostatečně zdůraznit důležitost vláknin, bez kterých je zdravá výživa nepředstavitelná. Právě proto je doporučená sezónní zelenina a ovoce, které se sbírá zralé nebo polozrelé, proto je výjimečně bohaté na živiny. Toto, se ale nedá říct o konzervách, o sušeném, resp. v sirupu zavařeném ovoci, ale ani o jiných plodech, pocházejících z jiných kontinentů, sbíraných v nezralém stádiu.

Ke zdravé výživě patří neodmyslitelně také výživové doplňky, jejich pomocí si můžeme být jisti, že se nám dostává dostatek potřebných živin.

Zdravá výživa a dieta

Pokud bychom se chtěli zbavit pár kilogramů, pojďme na jistotu. Zdravou výživou se i po této stránce víme snadněji posunout dopředu. Nemá význam radikálně snížit denní příjem kalorií stejně jako ani hladovka - stanovený cíl nedosáhneme, naopak, mohou se vytvořit stavy nedostatku a onemocnění z nich vyplývající. Případné problémy signalizuje organismus nejprve bolestmi hlavy, objeví se závratě, chronická únava, zažívací poruchy, proto můžeme ještě včas skončit se samotrýzněním. Později se mohou objevit problémy s nervovou soustavou, problémy s kůží a vlasy, v případě dlouhodobé drastické diety je ohroženo zdraví ledvin, jater, s určitostí se poškodí i střevní flóra, což má za přímý následek oslabení imunitního systému.

Nakolik, výsledkem nevyvážené diety není trvalá ztráta hmotnosti, kila se časem vrátí. Proto je lepší "svěřit se do rukou" zdravé výživy a dohlížet na to, abychom nepřijímali více než 2000 kalorií denně. Pokud budeme toto dodržovat, postupem času dosáhneme ideální hmotnost.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.