head

Jak vzniká z ovoce tuk, anebo z kterého ovoce se nejvíce přibírá?

Přibírání z ovoce: z kterého a proč?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdraví

Ovoce je na jedné straně naším nejdůležitějším zdrojem vitaminů, vlákniny a minerálních látek a je bohaté na antioxidanty, ale  existuje i ovoce, které obsahuje velké množství ovocného cukru. Pokud to přehlédneme, i v rámci zdravé výživy můžeme získat kilogramy navíc. Vyhněme se tedy přibírání z ovoce tím, že se seznámíme s ovocem, ze kterého pocítíme největší přírůstek na váze.

Určitě Vás ani nenapadlo, že už několik sklenic ovocné šťávy denně stačí k tomu, abychom organismu dodali přebytečnou fruktózu. Příliš mnoho fruktózy promění  játra na mastné kyseliny, které se dostávají zpět do krve a usazují se ve formě tukových polštářků. Vyplatí se být opatrným zejména při konzumaci ovoce s vyšším glykemickým indexem, které rychle zvýší hladinu krevního cukru a po kterém následuje jeho rychlý pokles, který se projeví pocitem hladu.

Opatrně s dávkováním

Ovoce má velké množství  zdravotních výhod a klidně si z něj můžeme vytvořit část vyrovnaného jídelníčku, ale neznamená to, že si ho můžeme dopřát neomezené množství. Prvním problémem je, že lidé zapomínají na to, že ovoce, stejně jako ostatní potraviny, obsahuje i kalorie, a tak může dojít k přibírání. Vzhledem k tomu, že ovoce obsahuje ve srovnání se zeleninou asi troj až čtyřnásobek sacharidů, ideálně bychom měli zkonzumovat 2-3 šálky ovoce denně. Pokud si ho dopřejeme větší množství, naše tělo není schopno zpracovat fruktózu, kterou obsahuje, a proto ji játra promění na glykogen. Pokud se naplní glykogenové zásoby jater, fruktóza se mění na tuk a my začínáme přibírat.

Ovoce s vysokým obsahem cukru

Přibírání z ovoce je nejsnadnější při konzumaci sušených fíků, datlí, švestek a rozinek. Obsah kalorií v tomto ovoci je mnohem vyšší, proto z nich stačí konzumovat pouze hrst. Ze zmíněného ovoce se přibírá, i pokud ho jíme čerstvé. Přibrat můžeme rovněž z banánů, třešní, hroznů, manga, papáje, hrušek a dokonce i z ananasu. Ananas je zmiňovaný i jako zázračný prostředek na hubnutí, přitom však obsahuje velké množství fruktózy. Energetická hodnota sklenice ananasové šťávy je 120 kalorií. 

Stačí týden

Studie uskutečněná Lausannskou univerzitou ukázala, že zvýšená konzumace fruktózy má za následek zvýšené ukládání tuků v játrech již v průběhu 7 dnů, dále zvýšenou hladinu triglyceridů a sníženou citlivost na inzulin.

Zdroj:
https://www.muscleforlife.com/do-fructose-and-fruit-make-you-fat-and-unhealthy/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19403641

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.