head

Ochránce nervů - vitamín B12 - Jeho nedostatek způsobuje nemoci

Vitamín B12: jak chrání nervový systém, co způsobuje jeho nedostatek?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdraví

Protože nedostatek vitamínu B12 (kobalamin) na začátku nemá žádné zvláštní příznaky, často se problém odhalí pouze tehdy, když způsobuje závažnější příznaky. Dlouhodobě přetrvávající únava a letargie, nepřetržitá špatná nálada a zapomnětlivost mohou být varovným signálem, protože vitamín B12 chrání nervy.

Ačkoli bakterie ve střevní flóře produkují vitamín B12, organismus ho neumí využít. Pouze správnou výživou se k němu můžeme dostat, ale pokud tomu nevěnujeme pozornost, vážně ohrožujeme naše zdraví. Ve vodě rozpustný vitamín B12 hraje důležitou roli ve zdravém fungování nervového systému a imunitního systému, v našem článku nyní přejdeme jeho vliv na nervový systém.

Chrání nervy

Necítíme se unavený a podrážděný bez důvodu, protože nedostatek vitamiíu B12 mimo jiné způsobuje anémii, která je spojena s bledostí, bezmocí, svalovou slabostí, zhoršující se koncentrací a poruchou paměti. Poté, co vitamín B12 ovlivňuje i tvorbu myelinu, který je zodpovědný za správný přenos impulsu mezi nervovými buňkami, jeho nedostatek vede k neurologickým problémům. Toto se projevuje hlavně podrážděností, nervozitou a poruchami spánku, ale může se vyvinout i deprese. V závažnějších případech dochází ke ztrátě paměti a demenci, ale zároveň zvyšuje riziko mentální retardace ve stáří a Alzheimerovy choroby.

Absorpční poruchy a nemoci

Je možné, že dbáme na náš jídelníček, a přesto se u nás objeví nedostatek vitamínu B12. Málokdo by si myslel, ale bakterie, parazity a metabolické problémy mohou také zabránit jeho vstřebávání, zatímco u starších lidí je to z důvodu nedostatku žaludeční kyseliny, následkem čehož trávicí systém nemůže extrahovat dostatek vitamínu z potravy. Podobně jako u poruch absorpce, i onemocnění jater, odpovědné za uchovávání vitamínu B12, mohou vyvolat jeho nedostatek, dále zánětlivé onemocnění střev, autoimunitní procesy a těžký alkoholismus. V kruhu vegany je také běžný nedostatek vitamínu B12, protože vůbec nekonzumují potraviny živočišného původu, ledaže náš organismus je schopen získat aktivní vitamín B12 téměř výhradně z potravin živočišného původu. Pro ně je dobrá zpráva, že některé řasy, především řasy Chlorella, obsahují poměrně velké množství vitamínu B12.

Mysleli byste?

Vitamín B12 hraje důležitou roli při přeměně jedné aminokyseliny homocysteinu na methionin, čímž snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Důvodem je to, že homocystein se může ukládat na cévní stěny a plaky způsobují zúžení cév. Protože jeho struktura je téměř totožná s hemoglobinem, je jednou z nejlepších léčiv při anémii.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.