head

Léčba alergie na ambrózii – Pomoci může jeden enzym

Alergie na ambrózii: pomůže příroda
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Nebudeme přehánět, pokud povíme, že alergie na ambrózii patří v poslední době mezi civilizační onemocnění, protože 50-70 procent pacientů s alergií dýchacích cest je citlivých i na pyl této rostliny. Vyléčit se nedá, ale příznaky zmírnit ano. Při tomto se můžeme spolehnout na pomoc přírody: kromě některých druhů ovoce a zeleniny může poskytnout řešení i jeden výjimečný enzym  serrapeptáza.

Nejčastější příznaky alergie na ambrózii jsou senná rýma , výtok z nosu, ucpaný nos, kýchání, slzení a svědění očí, zarudnutí očí, podráždění v krku, bolest hlavy  a kopřivka. Bez léčby mohou příznaky zesílit a časem může vzniknout  i astma a jiné vážnější komplikace, imunitní systém pacienta zeslábne, co má za  následek sníženou odolnost proti patogenům. Alergii na ambrózii způsobuje pyl plevele

Léčba alergie na ambrózii změnou životního stylu

Pokud máme alergii na ambrózii, je nejdůležitější, abychom se co nejméně dostali do styku s pylem rostliny. V létě na to není téměř žádná šance, protože alergeny se prouděním vzduchu dostávají i na velké vzdálenosti, ale dodržováním následujících doporučení můžeme pylovou zátěž značně zmírnit:

·        Vyhýbejme se oblastem, které jsou kontaminované ambrózií.

·        Zejména v dopoledních hodinách se co nejméně zdržujme na čerstvém vzduchu.

·        Každý den si myjme vlasy, pyl se totiž zachytí nejenom na pokožce, ale i na vlasech.

·        Ložní prádlo převlékejme co nejčastěji.

         Perme a vyměňujme si co nejčastěji naše oblečení.

·        Dopoledne nevětrejme.

·        Pokud sušíme prádlo na čerstvém vzduchu, dělejme to raději večer.

 

Důležitou součástí změny životního stylu je všeobecné posílení imunitního systému, co musíme začít několik měsíců před tím, než začne ambrózie kvést. Účinnou metodou je takzvaná imunoterapie. Základem je, že pacient během 3-5 let užívá pročištěný výtažek z ambrózie ve formě tabletek, které se absorbují pod jazykem. Kúru je třeba začít nejpozději před příchodem jara. V prvním roce se aplikuje i léčba příznaků léky, později to už ve většině případů není třeba.

Pomůže příroda

Na léčbu příznaků máme k dispozici mnoho přírodních řešení, které mohou doplnit terapii léky, případně posílit jejich účinek. Sice alergii na ambrózii neodstraní, ale některé těžkosti, zejména zánět a ucpaný nos, účinně zmírní, stejně tak jako i zlepší činnost imunitního systému.

Kurkuma: má vynikající protizánětlivý účinek, posiluje imunitní systém, vyčistí nosní dutiny a zmírní podráždění dýchacích cest.

Kurkuma je nejúčinnější tehdy, pokud z ní budeme konzumovat každý den jednu lžičku po rozpuštění ve vodě.

Řasa spirulina: vitamin C a vitaminy skupiny B, které se v ní nacházejí a také jedinečné bílkoviny, zabraňují uvolňování histaminu, který těžkosti způsobuje a v podstatě fungují jako antihistaminika. V rámci prevence bychom měli řasu spirulina  pravidelně užívat až do konce zimy.

Šípky: jeden z nejlepších zdrojů vitaminu C, výborně posiluje imunitní systém a čistí krev.

Nejlépe uděláme, pokud ze šípků  uvaříme čaj, ze kterého vypijeme každý den jeden šálek, už před objevením prvních příznaků. Pro dosažení ještě lepšího výsledku je můžeme smíchat se zeleným čajem, který je jedním z nejúčinnějších antihistaminik.

Enzym serrapeptáza: serrapeptáza je jedinečný enzym, který odbourává bílkoviny. Neuvěřitelnou rychlostí odstraní ucpaný nos a odstraňuje hleny z dýchacích cest. Velmi účinně zmírňuje zánět a je obzvláště účinný při léčbě senné rýmy. Japonští vědci  zkoumali účinky serrapeptázy proti hlenu. Během čtyř týdnů podávali denně 30 mg pacientům s onemocněním dýchacích cest. Na závěr kúry  se množství, hustota hlenu a intenzita kašle výrazně snížila.

Pamatujme i na zkříženou alergii

U těch, kteří mají zvýšenou citlivost na pyl ambrózie, se často objevuje takzvaná zkřížená alergie. To znamená, že pokud pacient zkonzumuje některé druhy rostlin (zelenina, ovoce), objeví se příznaky alergie na ambrózii. Typickým příznakem je otok, svědění pokožky, zarudnutí, ale i svědění v ústní dutině, po kterém následují příznaky senné rýmy. Pacienti s alergií na ambrózii by se měli proto vyhýbat ananasu, banánu , citrusovému ovoci, cuketám, melounu, paprice, rajčatům, žlutému melounu a okurkám.

Zdroje:

http://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3630196/

http://trufoodsnutrition.com/season-allergy-relief-the-natural-way/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4337734/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3584742

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26177592

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12911824

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.