head

Alkohol: Co s námi dělá?

Alkohol: Co s námi dělá?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Občasná konzumace alkoholu, je obecně akceptovaná, ale když se někdo podívá na dno poháru příliš často, je podezření, že trpí závislostí na alkoholu. Zdravotní důsledky závislosti na alkoholu mohou být vážné, a někdy mohou způsobit i smrt.

Proč lidi konzumují alkohol?

Alkohol snižuje vnitřní napětí, uvolňuje, zlepšuje náladu, a jeho účinky často využívají lidé, kteří si po náročném dni dopřejí sklenici vína. Samozřejmě, toto není ješte chorobná závislost, jako ani není závislostí to, když si člověk příležitostně při rodinné oslavě, případně v kruhu přátel připije na zdraví. Problém začíná, když se stává konzumace alkohol pravidelná, resp. každodenní. Nakonec se stává alkohol panovníkem nad životem svého konzumenta. Může to mít velmi smutné následky: lidem, trpícím závislostí na alkoholu se ničí mezilidské vztahy, jejich blízké vztahy jsou odvrácené, ztrácejí práci a jejich zdravotní stav se horší.

Tekutý vrah

Seznam škodlivých účinků alkoholu na zdraví by byl velmi dlouhý. Mezi nejčastější příznaky však patří trávicí potíže potíže které se stávají chronickými, těžko se poškozuje střevní flóra, vytváří se žaludeční a dvanáctníkový vřed, častý zánět hltanu, záněty ústní dutiny, zkažené zuby, dehydratace pokožky. Alkohol také nepříznivě působí i na svaly srdce, na močové cesty, o jaterní tkáni už nehovořím. Narušuje se i osobnost lidí závislých na alkoholu, stávají se agresivními, často apatičtími a nezodpovědnými, ale - aby získali alkohol se nevyhýbají ani trestné činnosti. Alkohol nešetří ani nervovou soustavu, jeho dlouhodobé užívání vede k demenci, neuropatii, k Korsakovmu syndromu, který je zapříčiněn nedostatkem absorpce vitamínu B1, jako i nedostatečnou výživou. Tato porucha je bohužel spojena s amnézií, poruchy vidění, narušením rovnováhy a, pokud není léčena, může být i smrtelná.

Alarmujíci údaje

Alkohol je třetí hlavní příčina vzniku onemocnění, má víc obětí jako virus HIV. Podle Světové zdravotnické organizace WHO je na světě 2 miliardy lidí, kteří se potýkají s problémy s alkoholem, z nichž každoročně přicházejí o život 2 miliony. Mnoho lidí umírá na jaterní cirhózu kvůli závislosti na alkoholu , nebo na rakovinu, případně na nějakou nehodu zapříčinenou pod vlivem alkoholu. Průzkumy uvádějí, že mladí lidé začínají s konzumací alkoholu ve stále mladším věku, není vzácný ani alkoholismus v mladém věku, kterého následkem je zhýralost, později i další závislosti (drogy, léky atd.).

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.