head

Bílá mouka - její škodlivé účinky

Konzumace bílé mouky je nezdravá
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Jednu z alternativ omezení cukru nabízejí produkty připravené z bílé mouky. Bílá mouka má špatný vliv nejen na naše srdce, ale mohli bychom jmenovat dlouhý seznam onemocnění, jejichž propuknutí s ní souvisí.

Vědci zjistili, že ty lidi, kteří rádi a pravidelně konzumují takové jídla, častěji postihují takové oční onemocnění jako degenerativní onemocnění sítnice. Mimo jiné má bílá mouka negativní vliv i na naše srdce. Proto tedy nemůže být součástí výživy, která prospívá srdci, upozorňuje německý lékař záchranné služby Johannes Hinrich von Borstel ve své knize Bušení srdce se nezbavíme - vše o našem nejdůležitějším orgánu. Autor popisuje, že bílá mouka byla už ve starověkém Egyptě součástí stravy, konzumovali ji nejprve zámožní obyvatelé během hostin. V žilách ticícročných mumií kněžských hodnostářů a panovníků našli vědci usazeniny poukazující na kornatění cév - arteriosklerózu.

Byla výsadou bohatých

Tento jev se pokoušejí vysvětlit jmenováním různých důvodů. V té době ještě kouření nebylo tak rozšířené, strava byla s nízkým obsahem tuku, lidé se mnohem více hýbali. “Důvodem kornatění cév u zámožných tedy mohla být konzumace oblíbených jídel z bílé mouky. Oproti jídlům z celozrnné mouky, tyto neobsahovaly balastní látky, skoro výlučně sestávaly z uhlohydrátů, vlastně z “cukru" - dokazuje autor knihy, který poznamenal i to, že cukr nejen zvyšuje riziko vzniku diabetesu, ale je také jedním z hlavních důvodů usazenin, vytvářejících se v žilách, v podstatě způsobuje i onemocnění srdce.

Vyplatí se vynechat

Lidé, kteří vyloučí ze svého jídelníčku bílou mouku, vzácněji trpí ledvinovými kameny. Obsah uhlohydrátů v bílé mouce je vysoký, pro náš organizmus však tyto s krátkým uhlíkovým řetězcem nejsou hodnotné. V našich střevech se velmi rychle rozloží, dostanou do krve a zvýší hladinu cukru v krvi, která však za krátký čas opět klesne. Uhlohydráty s dlouhým uhlíkovým řetězcem, jiným jménem polysacharidy, se naproti tomu rozkládají mnohem pomaleji, delší čas a rovnoměrně dodávají energii. Takové polysacharidy najdeme například v chlebech z celozrnné mouky. Johannes Hinrich von Borstel navrhuje, abychom se pokusili bílou mouku nahradit celozrnnou, kdykoliv se jen dá. V ideálním případě však energii nezískáváme z jídel připravených z mouky, ale z ovoce a zeleniny. "Jen získat můžeme: ovoce a zelenina mají celou řadu pozitivních účinků na naše srdce, krevní oběh, ba co víc, na celé tělo" - upozorňuje autor knihy.


Náhradou bílé mouky může být quinoa, která je bezlepková, s nízkým obsahem kalorií, nadôvažok je plnohodnotným zdrojem bílkovin. Mouku zhotovenou z quinoi lze použít při přípravě zákusků, palačinek, ale může se z ní připravit i quinoa chléb.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.