head

Léčba aftů léčivými rostlinami: pomůže příroda

Léčba aftů: pomohou  léčivé rostliny
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Naštěstí afty nejsou infekční a nezpůsobují žádné komplikace, jsou ,,pouze” velmi bolestivé.  Vyléčí se i samy, ale kvůli nepříjemným příznakům se každý snaží urychlit proces jejich léčby. Při léčbě aftů mohou pomoci léčivé rostliny a jiné přírodní metody.

Kdo to už zažil, velmi dobře ví: že afty se v ústní dutině objeví nečekaně, bez jakéhokoliv varování. Nejdříve se objeví nepříjemný, pálivý pocit, na jehož místě se velmi rychle objeví vřídky. Bílé skvrny se zaníceným okolím jsou velmi bolestivé a mohou způsobovat problémy při jedení i pití. Afty nejčastěji vznikají na dásních a na vnitřní straně rtů, ale mohou se objevit i na jazyku a hltanu.Častěji se objevují u žen a s přibývajícím věkem se objevují stále méně. Pokud se afty spojí, vředy se týkají větší plochy a mohou vyžadovat i nemocniční léčbu. Jejich vznik může mít více příčin, nejčastější příčinou je špatná činnost imunitního systému, poranění sliznice, konzumace některých jídel (silně kořeněná jídla, ananas), nedostatek železa a vitaminu B nebo stres.

Léčba aftů léčivými rostlinami

Bolest a zánět způsobené afty může účinně zmírnit Aloe vera. Můžete ji použít i ve formě gelu, kterým snadno natřete postižená místa. Hojení aftů urychluje i to, že budete ústa několikrát denně vyplachovat černým, šalvějovým nebo rebarborovým čajem. Pomoci může i voda s medem a citronem, která eliminuje i nepříjemné chutě. Dobrou službu při léčbě aftů může udělat i odvar ze sladkého dřívka a k tomu, abyste se zbavili nepříjemných těžkostí může také přispět jeho žvýkání. Velmi účinná proti zánětům je také sůl, ale její použití může být ze začátku velmi bolestivé. V každém případě se vyplatí ji vyzkoušet, protože skvěle dezinfikuje i vřed.

Vysloveně na tlumení bolesti je vhodný propolis, který navíc účinně posiluje imunitní systém, co je při léčbě aftů velmi důležité. Posílením imunitního systému bojuje proti aftům i česnek, přesněji v něm obsažený alicin. Jedná se o antioxidační a protivirovou složku, která zabraňuje opakovanému návratu aftů. Stačí přiložit malý stroužek česneku na postižené místo a přitlačit. Výsledky výzkumů potvrzují pozitivní účinky levandulového oleje: jeden klinický test potvrdil, že levandulovým olejem je možné zajistit bezbolestný průběh aftů a doba léčby se může zkrátit i o několik dnů.

Afty a detoxikace

Častý výskyt aftů může naznačovat nahromadění toxických látek v organismu. Právě z tohoto důvodu je vhodné absolvovat kvalitní detoxikační kúru. Detoxikací odstraníme z organismu nejenom škodlivé látky, ale obnovíme i rovnováhu střevní flóry  a posílíme imunitní systém.

Odborná literatura:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18771860

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22558691

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4215084/

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.