head

Příprava rýže: pokud ji vaříme nesprávně, může být nebezpečná

Příprava rýže: takto můžeme zabránit otravám
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Rýže je jedna z potravin, které se na celém světě konzumují nejčastěji a v největším množství. Má velké množství prospěšných fyziologických vlastností, avšak pouze málo kdo ví, že může obsahovat větší množství arzenu. Proto je způsob přípravy rýže velmi důležitý a závisí od něj, jak velké množství jedovatých látek se při konzumaci rýže dostane do našeho organismu.

Dá se připravovat na mnoho způsobů, je levná a výživná: právě díky těmto vlastnostem se rýže dostala mezi nejpopulárnější potraviny. Díky jejímu účinku na hubnutí ji mnozí s oblibou aplikují během  diety

Loupaná a neloupaná

Z hlediska využití rýže ji zpravidla rozdělujeme na dva druhy, na neloupanou a na loupanou. Ta první je hnědá rýže, na které jsou ještě otruby, které obsahují velké množství blahodárných účinných látek. Z loupané rýže se otruby odstraní,  z toho důvodu, že takto má delší trvanlivost. Pokud se loupaná rýže připraví ošetřením glukózou, získáme leštěnou rýži, která se při vaření nelepí a lépe si udrží tvar.

Proč je zdravá?

Rýže sice obsahuje velké množství sacharidů, ale patří mezi vysloveně dietní potraviny. 100 gramů bílé, vařené rýže obsahuje pouze 100 kalorií, protože většinu jejich sacharidů není organismus schopen odbourat. Další její výhodou je, že má nízký glykemický index, a proto se její konzumace vysloveně doporučuje diabetikům. Protože je bezlepková, rýži i pokrmy vařené z rýže (rýžové mouky) mohou bez obav konzumovat i osoby s intolerancí na lepek. Jejími dalšími důležitými složkami jsou fosfor, hořčík a železo, ale i rostlinné vlákniny, které podporují trávení a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Vzhledem na nízký obsah sodíku je rýže dobrým výběrem i pro pacienty trpící vysokým krevním tlakem, zadržováním vody nebo srdečními problémy.

Hnědá rýže a vitaminy skupiny B

Rýže je poměrně chudobná na vitaminy, výjimkou jsou vitaminy B1 a B2. Na tyto vitaminy je však bohatá pouze hnědá rýže, v jejíž slupce se nacházejí i vitaminy E a K. Bílkoviny obsahují všechny druhy rýže a neloupaná rýže navíc obsahuje všechny esenciální aminokyseliny (ty organismus nedokáže sám vyprodukovat).

Může být jedovatá

Podle průzkumů Evropského úřadu pro potravinové normy (European Food Standards Authority) může rýže prodávaná na celém světě, která se pěstuje na znečištěné půdě, obsahovat až desettisíckrát více silně rakovinotvorného, anorganického  arzenu, než ostatní potraviny. V hnědé rýži se nahromadí více arzenu, protože toxická látka se koncentruje v její slupce.

Podle průzkumu Channel 4 Dispatches a Institute for Global Food Security je v přibližně 58 procentech potravin rýžového základu v Spojeném Království prokazatelná vysoká hladina arzenu. Pro malé děti je to mimořádně nebezpečné, protože vzhledem na jejich hmotnost jedí v průměru mnohem více rýže - myslíme tím na rýžové sušenky, rýžový chléb, než dospělí a navíc v jejich případě může arzen způsobit i poruchy vývinu. Více rýže konzumují i osoby s intolerancí na lepek a také obyvatelé Asie. U těch, kteří pravidelně konzumují rýži, vznikne s větší pravděpodobností rakovina, cukrovka , poruchy oběhové soustavy a nervové problémy.

Příprava rýže

Jedna porce, tedy 100 gramů sušené evropské rýže, obsahuje tolik arzenu, jako 5 litrů vody. Pro zabránění předávkování je dobré omezit příjem hotových jídel s obsahem rýže, přičemž v případě doma vařené rýže stačí použít její správný způsob přípravy.

Andy Meharg, profesor univerzity Belfasti Queen's (Queen's University Belfast) zjistil, že se můžeme zbavit alespoň  80 procent arzenu, pokud rýži namočíme předcházející večer, potom před vařením důkladně umyjeme, propláchneme a připravíme s pěti díly vody. Bez namáčení se při vaření  rýže ve stejném množství vody odstraní  polovina arzenu. Pokud je při vaření poměr dva díly vody  a jeden díl rýže, množství toxické látky zůstává téměř nezměněno.

Nezapomeňme na detoxikaci

Pomocí vhodné detoxikační kúry můžeme vyřešit nejenom problém nahromaděného arzenu, ale i odstranění všech ostatních toxických látek můžeme vyřešit pomocí vhodné detoxikační kůry . Na dosažení co nejlepšího výsledku si vyberme komplexní, minimálně 30 denní program, který je vhodný i na očistu jater a zároveň nabízí jedinečné doplňky výživy na různé fáze detoxikace.

 Zdroj:

http://theconversation.com/high-levels-of-cancer-causing-arsenic-in-rice-so-why-isnt-it-regulated-in-our-food-33691

http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/rice-cooking-arsenic-traces-poisonous-boil-water-away-drain-excess-danger-food-a7568436.html?cmpid=facebook-post

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2009.1351/abstract

http://www.dailymail.co.uk/health/article-4203410/Expert-reveals-safest-way-cook-rice.html

http://www.channel4.com/programmes/dispatches/articles/all/rice-how-safe-is-it

 

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.