head

Mateřská znaménka: Je lepší se bát, než se leknout / Jistota je jistota

Nebezpečí mateřských znamének | Kdy se obrátit na lékaře?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Pouze malé množství osob o sobě může říct, že nemá na těle mateřské znaménko. I z tohoto je zřejmé, že se jedná o zcela normální změnu na pokožce, která však někdy může být nebezpečná. Proto je důležité, abychom si uvědomili vlastnosti mateřských znamének, díky čemu, pokud by nastal problém, se můžeme včas obrátit na svého lékaře.

Mateřské znaménko se může objevit na kterékoliv části těla, může mít různou velikost, tvar a dokonce i barvu. První mateřská znaménka se objevují většinou ještě v útlém dětství, v pubertě se jejich počet může zvýšit a později se jejich počet už zpravidla nemění.

Vrozená a získaná mateřská znaménka

Méně než deset procent mateřských znamének jsou vrozená, ostatní získáme během svého života, co je v menší míře dědičná dispozice a ve větší míře je to ovlivněno vlivy životního prostředí. Je možné konstatovat i to, že čím má někdo světlejší pleť, tím je větší šance na to, že se mu na těle vytvoří mateřská znaménka.

Pokud se vlivem nadměrného UV záření pigmentové buňky, které chrání pokožku “spojí” a nedokážou se rozdělit, vytvoří se mateřské znaménko, které obsahuje i jiné buňky. Může se stát, že vznikne vlivem poranění pokožky, v tomto případě při procesu jejich vzniku hraje roli i rozmnožení pigmentových buněk.

  • Vrozená mateřská znaménka: jsou většinou větší a mají nepravidelný tvar. V mnoha případech se podobají na bradavice. Je velmi důležité, abychom je nechali zkontrolovat lékařem v případě, že se začnou zvětšovat, v opačném případě se zvyšuje riziko vzniku zhoubného nádoru.

  • Získaná mateřská znaménka: většina mateřských znamének se objeví po dosažení věku 2 let a doprovázejí nás celý život. Jak stárneme, jejich počet se může stále zvyšovat, avšak ve většině případů nemají sklon, aby se změnili na nezhoubný nádor.

Mateřská znaménka můžeme dále klasifikovat podle jejich umístění. Nejčastější typ vzniká mezi horní vrstvou pokožky (epidermis) a vrstvou těsně pod ní (dermis), jedná se o skvrnu černé nebo tmavé barvy a jeho povrch je většinou úplně hladký, případně může být minimálně vydutý. Smíšené typy znamének více vyčnívají z kůže, mají hlubší kořeny, ale existují i taková, která jsou spojená s tukovými žlázami, vlasovými folikuly a nevztahují se pouze na pigmentaci.

Riziko melanomu

Přesto, že se ve většině případů není třeba obávat zvrtnutí mateřských znamének, 3 - 5 procent z nich se přece jenom stane rakovinnými, tehdy se z nich v první řadě stane melanom. Riziko je větší u těch, kteří mají více znamének a nejvíce ohrožené jsou části těla, které jsou neustále vystavené slunečnímu záření nebo právě naopak, které jsou vždy zakryté. Častý je melanom na zádech a nohách, výzkum  z Indie potvrdil, že se stále častěji potvrzuje výskyt melanomu na krku a na hlavě.

Podezřelé příznaky.

  • Asymetrické znaménko, nepravidelný tvar: nezhoubné, získané znaménko, je téměř vždy symetrické. Pokud se vyskytne asymetrie, bezodkladně se obraťme na dermatologa.

  • Nerovnoměrnost: když  se okraj mateřského znaménka začne podobat na krajku, stane se nerovnoměrným, rozmazaným, když „překročí” své dosavadní hranice.

  • Vícebarevné, flekaté: normální mateřské znaménko je v každém případě homogenní, v první řadě hnědé, černé nebo červené. Naproti tomu melanom je často vícebarevný, případně skvrnitý, na povrchu je pouhým okem dobře viditelných více odstínů barev.

  • Velikost: pokud je průměr mateřského znaménka více než 5 milimetrů, není vyloučena změna na melanom.

  • Změna velikosti: pokud začne mateřské znaménko najednou růst nebo se zmenšovat, případně jeho část zduří, je pravděpodobnost rizika jeho změny na rakovinné.

  • Krvácení, svědění: melanom může naznačit i to, pokud mateřské znaménko svědí, natrhne se nebo je bolestivé a krvácí.

Nezapomínejme, že melanom je agresivní nádor, který velmi rychle způsobí metastázy, a proto změny na mateřských znaménkách berme vždy velmi vážně.

Chraňme svou pokožku

V rámci prevence svá znaménka sledujme, a pokud zjistíme nějakou změnu, obraťme se na lékaře. Ale i v případě, že změny nezpozorujeme,  pravidelně absolvujme screening - kontrolu znamének. V poledních hodinách se podle možnosti nezdržujme na slunci bez ochrany proti slunečnímu záření, pokud se opalujeme, používejme olej na opalování. Sluneční paprsky, které jsou potřebné k tvorbě vitaminu D, si “zajistěme” v dopoledních a odpoledních hodinách, protože v této době je škodlivé UV záření minimální.

Důležitá je i životospráva

K prevenci proti vzniku melanomu může přispět i konzumace potravin bohatých na antioxidanty. Mezi tyto potraviny patří superpotraviny, většina červeného ovoce, zelená listová zelenina, léčivé houby  (zejména houba shiitake, která obsahuje lentinan) nebo sladkovodní řasy, tedy spirulina a chlorella. Podle vědců kalifornské univerzity University of California,  mohou být účinným lékem proti melanomu i hroznová jadérka.  

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24656410

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3337483

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0024659/

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.