head

Mléko na opalování: otázky a odpovědi

Jak si vybírat mléko na opalování?
Jak si vybírat mléko na opalování?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Máte v tom jasno, co znamená číslo ochranného faktoru? Jaké množství mléka na opalování použít a kdy? Věděli jste, že některé druhy mléka na opalování se přizpůsobily k typu slunění se? Vždyť jiné produkty se vyvinuly pro sluneční lázeň u jezera, jiné pro dovolenou v tropických oblastech a jiné na ochranu během lyžování. Je vůbec mléko na opalování potřebné?

Chrání před rakovinou kůže?

Pečlivě a pravidelně používané mléko na opalování výrazně snižuje riziko vzniku melanomu, ale na pláži, v blízkosti vody, písku, ale i betonu buďme opatrní, protože se nám na těchto místech dostává zvýšené dávky škodlivých účinků slunečních parsků.

Chrání před vráskami?

Riziko spálení pokožky sice mléka na opalování snižují, ale ochránit epidermu před vznikem vrásek a před předčasným stárnutím jsou schopny pouze mléka na opalování s ochranným faktorem vyšším než 15, resp. ty, které jsou schopny poskytnout ochranu proti UVA a UVB paprskům.

Je třeba mléko na opalování i ve stínu a když je zataženo?

Ani mraky, ani stín neposkytují ochranu před škodlivými paprsky. Značná část z nich se dostane dokonce i přes mlhu.

Je ochranný faktor důležitý?

Ochranný faktor označený na mléce na opalování - SPF (Sun Protector Factor) - se vztahuje na ochranu proti UV-B záření. Poukazuje na to, jak dlouho můžeme být na slunci, pokud používáme tento prostředek. V létě si na opalování vyberme mléko s ochranným faktorem 30, takto jsme chráněni před 97% škodlivých UV-B paprsků.

Jaké množství je třeba použít?

Obecně se považuje za optimální množství 1 polévková lžička na jednotlivé části těla, ale nešetříme přípravkem ani tehdy, pokud jsme se rozhodli za cenově dražší variantu. Natíráme se 15 minut před opalováním!

Jaká je doba použitelnosti?

Podle mezinárodních předpisů je mléko na opalování použitelné po dobu 3 let od data výroby, avšak vyplatí se zkontrolovat datum spotřeby na obalu. Pokud se však změnila vůně, barva nebo konzistence přípravku, bez rozmýšlení ho vyhoďme.

Dohlédneme na to, abychom si tělo během pobytu na slunci natírali přibližně každé 2 - 3 hodiny! Podle možnosti si zvolme voděodolné přípravky, protože ty, které nejsou voděodolné, může z pokožky smýt i pot. Pak může snadno dojít ke spálení se sluncem. Dnes už máme k dispozici přípravky vyvinuté vysloveně jen na obličej, vždyť nejcitlivější zóny obličeje - oblast kolem očí a úst - vyžadují ojedinělou péči.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.