head

Toto jsou nejčastější mýty o hubnutí!

Mýty o hubnutí zabraňují úbytku hmotnosti
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

I Vám už někdo řekl, že pokud budete hodně sportovat, můžete sníst cokoliv si jen přejete? Že si můžete klidně dát čokoládu, i tak od ní nepřiberete? Tyto a podobné mýty o hubnutí nám určitě nepomáhají dosáhnout svého cíle. Podívejme se tedy, čeho bychom se při úspěšné dietě měli vyvarovat.

Mýty o hubnutí, které slyšet ze všech stran, se šíří mezi námi už dlouhou dobu. Mnozí se dopouštějí stejných chyb a jsou rozčarovaní, když navzdory své snaze nezhubnou vůbec. Zklamáním z neúspěšného hubnutí lze, ale předejít. K tomu je však třeba vědět několik základních faktů.

“Light” potravinami se můžeme klidně přejídat

Potraviny s označením "light" jsou velkým lákadlem pro ty, kteří se snaží zhubnout. Ať už jde o potraviny bez přidání cukru, nebo ty se sníženým obsahem tuku, vyplatí se být ve střehu. V mléčných “light” výrobcích je skutečně méně tuku, naproti tomu mohou obsahovat více cukru, dokud do sladkostí bez přidání cukru zas přidávají výrobci někdy větší množství tuku.

Ovoce můžeme jíst neomezeně, nepřibereme

Je pravdou, že ovoce obsahuje významné množství antioxidantů, vitamínů, vlákniny a jiných cenných živin. Avšak, mnohé druhy obsahují ovocný cukr - fruktózu, která jednak podporuje přibírání a jednak způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi. Banán, třešně, hrozny, mango, papája, švestky, hrušky a ananas proto v žádném případě nepatří do jídelníčku při hubnutí.

Cukr můžeme nahradit medem

I tento omyl patří mezi známé mýty o hubnutí, kterého se umíme jen těžko zbavit. Samozřejmě z hlediska jejich složení, nemůžeme med srovnávat s cukrem, avšak obsahují téměř stejné množství kalorií. Pokud si svůj přírodní light jogurt osladíme medem, přilijeme tím nechtěně jen olej do ohně.

Cereálie a müsli na snídaně pomáhají zhubnout

Kolikrát jsme už slyšeli, abychom den začali obilninovými cereáliemi, protože nás díky vysokému obsahu vlákniny zasytí na delší dobu? To je částečně pravda. Na snídani můžeme sníst půl šálku ovesných vloček nebo pšeničných vloček, no obilninové kuličky s čokoládovou příchutí, burisony, zda skořicové kukuřičné vločky se nedoporučují. Obsahují totiž cukry, hydrogenované oleje, barviva, přísady a konzervační látky. Je smutné, že mnozí rodiče jejich v domnění zdravé snídaně nabízejí i svým dětem.

Pokud máme více pohybu, můžeme i více jíst

Přijaté kalorie je pohybem shodit mnohem těžší, než jak bychom si mysleli. A přestože sníme jen o krajíc hnědého chleba navíc, znamená to 80 kalorií navíc. Spálit toto množství můžeme hodinovým vysáváním, nebo půlhodinovou procházkou. Není to tak jednoduché, že?

Hladověním se ztratí kila

Patříte i Vy mezi ty, kteří nezvládají dlouhodobé diety a proto si raději zvolíte hladovění? Nedělejte to! Během hladovění se totiž metabolismus výrazně zpomalí, organismus přepne do "ekonomického režimu" a hubnutí bude velmi pomalé. Tato metoda nikam nevede a po ukončení hladovky často všechny těžce shozená kila přibereme zpět.

Dieta taková, či onaká. Pro hubnutí a udržení optimální hmotnosti není nic efektivnější, než zdravý životní styl.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.