head

Posílení imunity na podzim: jak zůstat zdraví?

Posílení imunity na podzim bude skutečně úspěšné pouze tehdy, pokud jde ruka v ruce se změnou životního stylu a stravovacích návyků
Posílení imunity na podzim bude skutečně úspěšné pouze tehdy, pokud jde ruka v ruce se změnou životního stylu a stravovacích návyků
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Nachlazení, rýma, neustálá únava, skleslost - mnoho lidí trpí těmito příznaky v podzimním a zimním období, přitom je zde možnost předejít těmto příznakům. Právě proto je dobré posílení imunity na podzim. Je to rychlé a účinné řešení proti sezónním onemocněním, resp. obtížím.

Každá změna ročního období zatěžuje organismus, v první řadě proto, že se mění počasí a tím i naše fyzická aktivita, k čemuž se organismus snaží přizpůsobit. Na podzim se to projeví především hromaděním uhlohydrátů - jíme více, zatímco se fyziologické procesy zpomalují, a toto všechno má také vliv na náš organismus. A tento vliv není vůbec pozitivní, částečně je příčinou toho, že na podzim a následně i v zimním období mnoha postihnou sezónní onemocnění, častěji se projevují trávicí potíže, stejně ztrácíme na vitalitě.

Naštěstí existuje řešení, a tím je prevence, jejíž ověřenou metodou je posílení imunity na podzim. Ukážeme Vám 3 nejúčinnější způsoby posílení imunity na podzim.

Posílení imunity na podzim pomocí jídel a nápojů

Posílení imunity na podzim bude skutečně úspěšné pouze tehdy, pokud jde ruka v ruce se změnou životního stylu a stravovacích návyků. Podstatou změny životního stylu je každodenní pohyb - to znamená denně 30 minut aktivního pohybu, na druhé straně co se stravování týče, doporučuje se zaměřit na konzumaci zdravých potravin s vysokým obsahem antioxidantů a vláknin, které podporují činnost imunitního systému.

Česnek: už i ve starověku věděli, že na seznam onemocnění dýchacích cest je nejlepším lékem česnek.

 

 

Několik výzkumů sledující mexická analýza potvrdila lidovou moudrost. Vědci zjistili, že antioxidační účinné složky česneku, mimo jiné stimulací makrofágů, zabijáckých buněk (NK buňky) a lymfocytů, zvyšují účinnost imunitního systému. Konzumace 2 - 3 stroužků syrového česneku denně už citelně zvyšuje obranyschopnost organismu.

Zelený čaj: po tisíciletí je pozorováno, že ti, kteří si denně dopřávají několik šálků zeleného čaje, bohatého na polyfenoly (antioxidanty), jsou mnohem vzácnější vystaveni nachlazení nebo chřipce. Toto potvrzuje i výzkum floridské univerzity, v jehož rámci podávali pacientům po dobu 3 měsíců denně dvě kapsle ze zeleného čaje. Ukázalo se, že extrakt zvýšil účinnost gamma/delta T-buněk, zodpovědných za imunoreakci, a stejně byl účinný i v případě prevence nachlazení a chřipkových onemocnění.

Jablko: denně jedno jablko a lékař je nepotřebný. Tak říká rčení, které sice není zcela pravdivé, ale kousek pravdy v něm je. Jablko totiž obsahuje mnoho prospěšných složek, mimo jiné antioxidanty, posilující imunitu, a pektin. Pektin je vysoce účinná vláknina, která nejenže čistí tlusté střevo, ale slouží i jako výživa pro probiotické bakterie, odpovědné za udržování rovnováhy střevní flóry. Vzhledem k tomu, že činnost imunitního systému závisí na stavu střevní flóry, konzumací většího množství jablek (denně 2 - 3) jsme udělali hodně v zájmu předcházení onemocněním. Přidáním červené řepy jsou ještě více účinné. Rozmixujme dvě jablka s polovinou červené řepy a vypijme tento nápoj k snídani - účinek nenechá na sebe dlouho čekat.

Kyselé zelí: výtečně posiluje imunitní systém, navíc pročišťuje i tlusté střevo. A to ještě není všechno. Vždyť kyselé zelí je jedním z mála potravin, které disponují probiotickými vlastnostmi. (Takovým je například i jogurt se živou kulturou, kvašené - fermentované mléčné výrobky a kvašené okurky). Toto má velký význam, protože konzumací kyselého zelí ve formě kúry můžeme udržovat střevní flóru a s ní i imunitní systém. V tomto hraje velkou roli bakterie Lactobacillus plantarum, kterou kysané zelí obsahuje ve velkém množství. Nejlepší je, pokud budeme pít její šťávu, zcela postačí dvakrát denně 1 decilitr. Ti, kteří trpí onemocněním žlučníku nebo jsou náchylní na nadýmání a tvorbu plynů, ať raději hledají něco jiného na posílení imunity.

Kyselé zelí výtečně podporuje imunitu, navíc pročišťuje játra a tlusté střevo

Jak se ještě dostat k probiotikům?

Známe tak probiotické jídla a potraviny, avšak co se stane tehdy, pokud nemáme rádi ani jedno z výše uvedených, případně jejich konzumace vyvolává nějaké nepříjemné vedlejší účinky? V takovém případě si zvolme raději probiotické výživové doplňky. Dohlédněte však na to, aby obsahovaly alespoň 10 živých probiotických kmenů. Zároveň užívejme i prebiotika, takto bude posílení imunity na podzim dokonalé.

Detoxikace a očista střeva

Darmo však dodržujeme stravu bohatou na vlákniny, antioxidanty, nebo užíváme probiotika, pokud se tyto posilovače imunity nedostanou na potřebná místa v organismu. Toto se většinou stává v takových případech, kdy se v játrech a v ledvinách nahromadí příliš velké množství toxických látek, zatímco ve střevech nahromaděné usazeniny brání vstřebávání a přilnutí prospěšných probiotických bakterií. Řešením je detoxikace a očista střev - už 10denní kúra může značně zlepšit výsledky posílení imunity na podzim.

Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/expert-answers/colon-cleansing/faq-20058435
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25961060is
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17914132
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/19623964/

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.