head

Toto jsou přednosti hladovky - Když nejíme, prospívá to kmenovým buňkám

Krátkodobá hladovka posiluje aktivitu kmenových buněk
Krátkodobá hladovka posiluje aktivitu kmenových buněk
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Proč je dobré, pokud alespoň jeden den nejíme? Pokud si odepřeme jídlo na dobu 24 hodin, je to dobré pro střeva - tvrdí biologové. Avšak, nejen na střeva má hladovka pozitivní účinek. Mezi přednosti hladovky můžeme zařadit i spuštění regenerace kmenových buněk.

Skupina biologů Univerzity v Massachusetts byla zvědavá na to, zda hladovka pomáhá zabránit stárnutí těch kmenových buněk, které jsou zodpovědné za regeneraci sliznice střev. Vědci dospěli k závěru, že jednodenní odříkání stravy urychlí regeneraci poškozené sliznice střev, jelikož díky kmenovým buňkám se rychleji obnoví vrstva buněk, která pokrývá střevní systém.


Zvyšuje aktivitu kmenových buněk

Takže, mezi přednosti hladovky patří nejen spuštění regeneračních procesů buněk, zlepšení citlivosti na inzulín, nárůst hladiny růstového hormonu, ale také ochrana střev a urychlení léčebných procesů při vážných střevních onemocněních.
Podle pokusů na myších jednodenní hladovka posiluje schopnost regenerace u kmenových buněk střev, která pokročilým věkem slábne. Zvyšováním aktivity kmenových buněk, 24-hodinová hladovka zase může otevřít cestu novým možnostem terapií pro ty pacienty v pokročilém věku, kteří jsou postiženi různými střevními infekcemi, nebo pro ty pacienty s nádorovým onemocněním, kteří jsou léčeni chemoterapií. Toto je možné proto, protože hladovka posiluje aktivitu kmenových buněk, následně i regeneraci poškozené sliznice střev - píše HVG, a dodává, že vědci nyní hledají odpověď na otázku, zda hladovka dokáže stimulovat stárnoucí kmenové buňky i u jiných tkáních.


Následky hladovky

Organismus krátce po zahájení hladovky začíná s odbouráváním svých zásob. Zároveň s hladovkou se vyprazdňují i ​​zásoby toxických látek v tkáních, mizí otoky a spustí se spalování tuků, které vede k hubnutí. Přechodný půst bojuje proti volným radikálům a snižuje hladinu inzulínu.


Jaké je nebezpečí hladovky?

Následkem přehnané hladovky se odbourává svalstvo, snížením produkce pohlavních hormonů se naruší menstruační cyklus a následkem nedostatečného příjmu potravy se začínají projevovat onemocnění z nedostatku živin. Může se vyskytnout vypadávání vlasů, problémy s pokožkou, únava. Dlouhotrvající hladovka se nedoporučuje ani z toho důvodu, že způsobuje zakrnění střevních klků a narušení rovnováhy střevní flóry. Následkem dlouhotrvající hladovky se zpomaluje i metabolismus.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.