head

Léky proti stárnutí? Na to jsou zde senolytika

Lék proti stárnutí – Na to jsou zde senolytika
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Zpomalení přirozeného procesu stárnutí  není zdaleka pouze estetickou otázkou: mnohem důležitější je, že tímto je možné výrazně snížit i riziko vzniku onemocnění, které souvisí se stářím.  I když zázračný lék ještě neexistuje, používání skupiny léků s názvem senolytika přineslo slibné výsledky.

Americká  Mayo Klinika (Mayo Clinic) a Výzkumný ústav Scripps (The Scripps Research Institute) ještě v roce 2015 prohlásili, že společně s několika výzkumnými ústavy vytvořili zcela novou skupinu léků, pomocí kterých se podařilo výrazně prodloužit život zvířat. Senolytika dosahují tento výsledek zpomalením stárnutí, z čehož vyplývá, že snižují i riziko vzniku chronických onemocnění a dokonce jsou schopny odvrátit už existující deformace a poruchy činnosti.

Onemocnění způsobují stárnoucí buňky

Anglicky se staré a stárnoucí buňky, které se už nedělí, nazývají senescent. Takto dostala skupina léků svůj název - senolytic, s českým názvem senolytika. Jedná se o to, že tyto buňky se časem hromadí v organismu ve stále větším množství a produkují chemické sloučeniny, které poškozují okolní buňky. To je příčinou toho, že urychlí proces stárnutí a zvyšují riziko vzniku chronických onemocnění cukrovky, onemocnění srdečně cévního systému, většiny nádorů, demence, zánětu kloubů a přispívají také k vzniku všeobecné slabosti ve stáří. Pravdou je však opak: pokud se podaří odstranit staré buňky, budeme déle mladí a zdraví.

Lék proti rakovině a antioxidant

Vlastností starých buněk je, že podobně jako rakovinné buňky, i oni jsou odolnější než zdravé buňky. Proto se vědci soustředili na to, aby našli látky, kterými je možné i u starých buněk nastartovat programovanou buněčnou smrt (apoptóza). Takto se dopracovali k léku proti rakovině s názvem dasatinib a ke kvercetinu, což je antioxidační, flavonoid . Kvercetin se ve větším množství nachází zejména v jablkách, čajových listech, citrusových plodech, cibuli a v bobulovém ovoci především červené barvy a také v zelenině zelené barvy. Jejich nejdůležitější vlastností je, že eliminují přemnožené volné radikály, zpomalují stárnutí buněk, mají silný protizánětlivý účinek a zabraňují produkci histaminu, který způsobuje alergické reakce. Během výzkumů na myších se zjistilo, že nejlepší účinek přináší kombinované užívání léků proti rakovině a kvercetinu: nepoškozují zdravé buňky, nastartují apoptózu v zestárlých buňkách v tukových tkáních, kostní dřeni a v stěnách cév. Kromě toho významně zlepšily výkon oběhové, trávicí a cévní soustavy a srdce, zpomalily kornatěné cév, zvýšily fyzický výkon zvířat a zároveň zpomalily i stárnutí.

Nejnovější výsledky

Během uplynulých dvou let po prezentaci prvních výsledků účinku senolytik testování léků pokračovalo. O tom bylo publikováno vyhlášení v odborném časopisu  Nature Communication, ve kterém informovali o nejnovějším senolytiku, které se jmenuje inhibitor HSP90. Vědci po mimořádně úspěšných testech na zvířatech doufají, že brzy mohou začít i klinické testy. Pokud se potvrdí, že léky jsou schopny i u člověka snížit počet starých buněk a že obnoví zdravé buňky a tkáně - odborníci v to doufají, potom bychom se mohli rozloučit s chronickými onemocněními, které se dávají do souvislosti se stářím a mohli bychom žít delší a zdravější život.

Zdroje:

http://edition.cnn.com/2017/09/04/health/anti-aging-senolytic-drugs-clinical-trials-study/index.html

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150309144823.htm

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/acel.12344/abstract

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170904093428.htm

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.