head

Vedlejší účinky radioterapie a jejich léčba I.

Toto jsou vedlejší účinky radioterapie
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Radioterapie,  která následuje po vzniku nádorového onemocnění, může mít mnoho vedlejších účinků. Existují doplňkové léčby, s jejichž pomocí můžeme příznaky zmírnit.

Po radioterapii, která se aplikuje během rakovinného  onemocnění, mohou být vedlejší účinky a doba jejich vzniku různé a mohou vzniknout podle toho, která část těla se ozařuje.

Výživa během a po radioterapii

Většina vedlejších účinků radioterapie je doplňkovou léčbou a vhodnou stravou  kontrolovatelná, je však faktem, že vytvoření vhodného životního stylu potřebuje velkou obezřetnost.

Je důležité, abychom si dali pozor na trávicí poruchy , nechutenství a nutkání na zvracení,  které se objeví jako vedlejší účinek radioterapie a abychom kvůli nim neztratili na hmotnosti: po konzultaci se svým lékařem dodržujme stravu, která je snadno stravitelná, bohatá na bílkoviny, vitaminy a kalorie.

Zelenina bohatá na antioxidanty, jako například brokolice, špenát, rukola, dýně, zelí, rajčata a také bobulové ovoce, granátová jablka, borůvky, pomeranče a lesklokorka lesklá pomáhají k zotavení, ale dávejme pozor na to, pokud byla ozařována oblast břicha, příliš mnoho vlákniny může způsobit průjem, a proto vždy konzultujme s lékařem!

Konzumujme kašovitou stravu a dbejme na ústní hygienu!

Pokud se ozařování týká oblasti hlavy a krku, stravu rozmixujme, protože kvůli zanícené sliznici ústní dutiny může konzumace tvrdší stravy způsobit vážné bolesti! Pokud při žvýkání cítíme bolest nebo se objeví problémy s polykáním nebo nepříjemný zápach z úst, vyberme si raději ovocné koktejly a smoothie, abychom se nemuseli vzdát ani vitaminů a minerálních látek. Pro usnadnění polykání a trávení je velmi důležitá tvorba slin, a proto si dejme pozor i na příjem tekutin!

V případě nádoru ústní dutiny  obzvláště dbejme na ústní hygienu, abychom zabránili vzniku zánětu: místo silných ústních vod s alkoholem a mentolem vyplachujme heřmánkovou   vodou a k mytí zubů používejme zubní kartáček s měkkými štětinami! Jako prevence vzniku zubního kazu může pomoci jednoduchá voda se solí a soda bikarbona: ½ kávové lžičky soli a ½ kávové lžičky sody bikarbony rozmíchejme v 1 litru vody a vyplachujme s ní!

Zdroj:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/158513.php

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.