head

Rakovina děložního čípku - co třeba o ní vědět? Udělejme něco pro prevenci

Včasné rozpoznání rakoviny děložního čípku stěžuje to, že produkuje mnoho takových příznaků, které lze zaměnit s jinými onemocněními.
Včasné rozpoznání rakoviny děložního čípku stěžuje to, že produkuje mnoho takových příznaků, které lze zaměnit s jinými onemocněními.
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Rakovina děložního čípku je velmi nebezpečný, agresivní nádor, avšak pokud ho rozpoznáme včas, je velká pravděpodobnost pro úspěšnou léčbu. Proto je životně důležité znát, jaké má rakovina děložního čípku příznaky, resp. udělat vše pro prevenci. V léčbě mimo jiné mohou pomoci i léčivé houby.

Rakovina děložního čípku je na prvním místě mezi důvody úmrtí v kruhu žen mezi 35 - 55 let, ačkoli prevencí, včasným odhalením onemocnění a současně co nejrychlejším zahájením léčby je možné výrazně snížit úmrtnost. A to zejména proto, že rakovina děložního čípku je jedním z těch nádorových onemocnění, u kterých je možné určit přesnou příčinu vzniku.

Tou není nic jiného, ​​než HPV - Human papillomavirus - ze kterého již lékařská věda identifikovala přibližně 100 genotypů, a z nich asi 40 druhů může souviset s rakovinou děložního čípku.

Co lze dělat proti HPV?

Máme jednu špatnou zprávu, nákaze HPV je totiž velmi obtížné se vyhnout. Pravidelný sexuální život, častá změna partnera, a především nedostatečná ochrana pomocí prezervativů mohou zvýšit riziko infekce. Postačí jedna neopatrnost, a virus se už dostane z jednoho organismu do druhého. Nesmíme však zapomínat ani na to, že virus nemusí v každém případě vyvolat rakovinu děložního čípku, pokud je imunitní systém dostatečně silný, nemoc se nevyvine.

Podívejme se na to, že kromě HPV, jaké mohou být časté příčiny rakoviny děložního čípku, jaké podmínky, stavy, resp. onemocnění představují riziko:

  • Sexuální život před dovršením 16. roku života
  • Menstruace, která začala v mladém věku
  • Pozdní menopauza
  • Časté infekce způsobené virem Herpes simplex nebo chlamydie
  • Polycysty a jejich přítomnost
  • Zanedbaná nebo naopak přehnaná intimní hygiena
  • Silné kouření
  • Nadváha
  • Antikoncepce na bázi estrogenu aplikovaná orálně po dobu několika let
  • Oslabení imunitního systému
 

Které jsou nejčastější příznaky rakoviny děložního čípku?

Včasné rozpoznání rakoviny děložního čípku stěžuje to, že produkuje mnoho takových příznaků, které lze zaměnit s jinými onemocněními. Právě proto se i při sebemenším podezření ihned obraťme na gynekologa. Mezi takové potíže mohou patřit krvácení mezi menstruačním obdobím, různé druhy výtoků, silna bolest v oblasti klitorisu a ohambia nebo sexuální akt spojený s krvácením a nepříjemným podrážděním.

Mezi varovné příznaky patří i sražená, nebo velmi hustá, gelovitá krev během menstruace.

Mezi obecné, ale ne zanedbatelné příznaky patří také chorobná únava, poruchy spánku, ztráta chuti k jídlu a ztráta hmotnosti. Nepřímým příznakem rakoviny děložního čípku může být bolestivý otok nohou.

Etapy rakoviny děložního čípku

Podle Mezinárodního sdružení porodníků a gynekologů (FIGO) má rakovina děložního čípku stupně - stádia, kterých je pět.

Stádium 0: V této fázi je možné odhalit rakovinné buňky pouze na povrchu děložního čípku, rakovina nezasáhla jiné buňky (karcinom in situ). Nedostatkem léčby se však mohou rozmnožit a proniknout do hloubky tkání.

1. stadium: Malý nádor (menší než 2 cm), který je ohraničen na děložním čípku. Tyto nádory mohou mít různou velikost, některé lze zpozorovat pouze pomocí mikroskopu.

2. stadium: V tomto stádiu nádor začíná přerůstat přes děložní čípek, a to zejména směrem k horní části vagíny, jeho velikost dosahuje více než 2 cm. V mnoha případech právě tento růst nádoru způsobuje nevysvětlitelnou, téměř neutíchající bolest.

3. stádium: Nádor se razantně rozšiřuje stále hlouběji po vagíně. V mnoha případech způsobuje tlak na močové cesty, negativně ovlivňuje funkci ledvin.

4. stadium: Nádor je už velmi rozvinutý a invazivní. Zasáhne konečník a močový měchýř, často postihuje i jiné orgány, začínají se rozšiřovat metastázy.

Z důvodu absence léčby je pravděpodobnost úmrtí téměř 100%. Léčba rakoviny děložního čípku závisí od stádia onemocnění, v pokročilém stadiu již operace není možná, protože rakovina postihuje příliš mnoho orgánů. V takových případech se aplikuje radioterapie - ozařování a chemoterapie, zatímco v raném stádiu může operace znamenat konečné řešení.

Léčba rakoviny děložního čípku závisí od stadia onemocnění

Jak jí předcházet?

Existuje dokonalé řešení, alespoň pro rakovinu děložního čípku způsobenou nákazou HPV, a tím je vyloučení sexuálního života. Jelikož však toto není realizovatelné, je důležité, abychom při každém sexuálním aktu použili ochranu, resp. měli poměr pouze s odpovědným, nenakaženým partnerem.

Dnes již existuje vakcína proti HPV, která je nejúčinnější proti Human papillomavirus typu 16- a 18. Špatnou zprávou ale je, že v případě dospělých je téměř neúčinná, takže se vyplatí dát očkovat dívky ještě před zahájením sexuálního života. Včasné odhalení již existujícího onemocnění je možné pomocí testu PAP, frekvenci vykonání testů určuje gynekolog podle věkové skupiny.

Posílením imunity proti rakovině děložního čípku

Podle průzkumů je 75 - 80% žen infikovaných nákazou HPV během života, ale u těch, jejichž imunitní systém funguje správně, obvykle rakovinu děložního čípku nepropukla. Proto v zájmu předcházení rakovině děložního čípku je třeba klást silný důraz na posílení imunitního systému. V tomto nám mohou být nápomocné léčivé houby, které jsou známými antioxidanty, jakož i probiotika (probiotické bakterie), které podporují obranyschopnost organismu obnovou střevní flóry. Kromě probiotik bychom měli konzumovat v každém případě prebiotika. Tyto vlákniny jsou totiž živinou pro probiotické bakterie, bez kterých by se tyto prospěšné bakterie nedokázali rozmnožovat.

Shiitake a AHCC

Existuje chemická látka získaná z houby Shiitake - AHCC (Active Hexose Correlated Compound), pomocí které by mohl být organismus schopný přemoci tento virus. AHCC se používá nejen na zahubení viru, ale i jako doplňková léčba a prevence rakoviny děložního čípku. Potvrzuje to výzkum Univerzity v Texasu, v němž dostalo 10 žen s nákazou HPV infekcí denně jednou 3g AHCC. Na konci léčby trvající šest měsíců byla u poloviny účastnic nákaza vyléčena.

 

Zdroje:

https://www.medscape.com/viewarticle/834183

https://www.researchgate.net/publication/273800272_FIGO-staging_of_cervical_cancer_Can%27t_it_be_communicated_in_a_better_way

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.