head

Rakovina prsu: Takto ji můžeme rozpoznat!

Rakovina prsu: Jak ji můžeme rozpoznat?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Včasná diagnostika rakoviny prsu může zachránit život. Protože v počátečním stadiu nejsou příznaky rakoviny prsu viditelné, mamografické vyšetření a pravidelné preventivní prohlídky mají mimořádně velký význam. Takto si proveďme samovyšetření doma!

K tomu, abychom rakovinu prsu včas odhalili, jsou nezbytné  preventivní prohlídky a doplňková samovyšetření, protože díky nim je možné onemocnění rozpoznat až o 2 roky dříve. Samovyšetření provádějme po skončení menstruace a věnujme mimořádnou pozornost následujícímu!

Samovyšetření a příznaky

Při samovyšetření hraje důležitou roli změna tvaru a velikosti prsu: tvar prsu a bradavek vyšetřeme vstoje i vleže, se zdvihnutýma rukama a sledujme, jestli zpozorujeme rozdíl od minulého menstruačního cyklu. Levý prs prohmatejme krouživými pohyby pravou rukou a  pravý prs levou rukou z vnější strany směrem dovnitř.

K samovyšetření si prsty na rukou spojme, při poloze vleže si druhou ruku položme pod hlavu a nevynechejme ani přední část prsu směrem k podpaží! Rakovina prsu není ve většině případů doprovázena bolestí, a proto, pokud si nahmatáme bulku, v žádném případě ji nenechávejme bez povšimnutí a obraťme se na lékaře! Musíme však vědět i to, že většina bulek, které nalezneme v prsu, jsou nezhoubné, a proto nemysleme hned na to nejhorší!

Nádor, léze, se ve většině případů tvoří na horní, vnější části prsů, ale nádor se může objevit i v oblasti bradavek, ve vnitřní a horní části prsu a také v oblasti podpaží. Rakovina prsu se charakteristicky týká pouze jednoho prsu, ale není to pravidlem. Znakem rakoviny prsu může být i změna barvy prsu a bradavky. Změny na pokožce, zduření  a zarudnutí samozřejmě hned neznamenají rakovinu, avšak na postupné vtažení bradavek si dávejme velký pozor!

Za všimnutí stojí i - kromě doby těhotenství a kojení - mokvání z bradavek, při kterém sledujme, kdy se objeví: sledujme, zda je výtok z obou bradavek nebo pouze po stlačení určité části prsu, případně sám od sebe, bez vnějšího vlivu. Pokud si na prsou všimneme změny a výtok se objeví po stlačení této části, bezpodmínečně si nechme udělat preventivní vyšetření!

Včasné rozpoznání rakoviny prsu a během případné chemoterapie, je pro léčbu mimořádně důležitá strava bez toxických látek, konzumace zeleniny s velkým množstvím vitaminu C, výtažku z grapefruitových jadérek  a ovoce s vysokým obsahem antioxidantů. Z ovoce tmavé barvy nám mohou pomoci švestky a černé hrozny a také rozinky, červená řepa a černé moruše. Léčivé houby  které podporují imunitní systém a obranyschopnost organismu, ale v rámci prevence a i při léčbě mohou být účinné i odvary z pelyňku pravého, pelyňku kozalec, pampelišky a zelený čaj!  

Zdroj:

http://www.webmd.com/breast-cancer/guide/breast-cancer-symptoms-and-types

http://www.webmd.com/breast-cancer/understanding-breast-cancer-symptoms

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.