head

Rostlinné bílkoviny: jaké výhody má jejich konzumace?

Rostlinné bílkoviny jsou důležité
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Bílkoviny jsou nejenom základní stavební látkou tkání a hrají roli v procesu tvorby hormonů a enzymů, ale podobně jako sacharidy nás i naplňují energií. V tom spočívá jejich důležitost, a proto je nezbytné, aby náš každodenní jídelníček obsahoval potraviny bohaté na bílkoviny v adekvátním poměru. Mají však řešit tuto potřebu ti, kteří se rozhodli vzdát se jakéhokoli zdroje živočišných bílkovin? Stačí rostlinné bílkoviny pocházející ze superpotravin pokrýt tuto potřebu a je výhodná jejich konzumace? 

Známe dvacet druhů aminokyselin, tvořících proteiny, ale osm z nich - esenciálních - náš organismus není schopen syntetizovat. Proto je potřebné, aby naše potrava obsahovala optimální množství bílkovin, které přispívají i k pocitu nasycení.

Kde nalezneme bílkoviny?

Bílkoviny se nacházejí především v živočišné potravě: v masu, ve vejcích, v mléku, rybách, sýrech a jogurtech. Jedná se o plnohodnotné bílkoviny obsahující všechny životně důležité aminokyseliny. V protikladu se živočišnými produkty, ve velkém množství rostlin, především v obilovinách a luštěninách, chybí část nepostradatelných aminokyselin. Nabízí se zde tedy otázka, jak si vegan může zajistit kvalitativně i kvantitativně optimální příjem bílkovin? Příjem bílkovin si lze opatřit i z rostlinných zdrojů, ale je nezpochybnitelné, že je to náročnější na čas. Dobrou zprávou je, že vynaložit energii se vyplatí, protože rostlinné bílkoviny se ve srovnání se živočišnými v organismu mnohem účinněji štěpí.

Rostlinné bílkoviny a jejich pozitiva

V rostlinách se kromě bílkovin nacházejí i všechny fytonutrienty, to znamená, vláknina, vitaminy, důležité minerální látky, enzymy a střevní baktérie, které jsou nutné pro efektivní trávení. Colin T. Campbell, profesor Univerzity v Cornelle, ve své knize „Studie o Číně“ analyzuje úzké spojení mezi konzumací živočišných bílkovin a rakovinou nebo kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou a nadváhou. Vysvětlením je, že živočišné bílkoviny, postrádající fytonutrienty, ve značné míře redukují efektivitu jejich trávení. Následkem toho se potom v organismu ukládají odpadové látky, sníží se efektivita vstřebávání živin, poškozuje se střevní flóra, čímž se oslabuje imunitní systém.

Nejlepší zdroje rostlinných bílkovin

Mezi kvalitními zdroji rostlinných bílkovin zastávají významná místa superpotraviny, zejména řasy. Po řasách spirulina a chlorella následuje konopné semeno, potom pyl, semínko chia, respektive kořen řeřichy peruánské (maca). 60 % řasy chlorelly tvoří bílkoviny, což je mimořádně vysoká hodnota a 100 gramů této řasy pokrývá celodenní bílkovinovou potřebu organismu. Kromě toho obsahuje všechny esenciální a další aminokyseliny. Řasa spirulina v sobě skrývá všechny esenciální aminokyseliny, jejichž vydatným pramenem je i kořen řeřichy peruánské (maca). Konzumací konopného semena se lze dostat k pětině denního bílkovinového příjmu spolu s 20 aminokyselinami. Na rostlinné bílkoviny jsou bohatá i dýňová jadérka, mandle, arašídy, hrách žlutý, čočka, cizrna, sója, skořápkové plody, sezamová semínka, mák a pistácie. Rostlinné bílkoviny se nacházejí i v rostlinném mléku, připraveném ze zmíněných semen.

Použitá literatura:
Dr. T. Colin Campbell - The China Study

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.